Orbán szerint az Európai Bizottság megígérte, elintézi az orosz gázt Ukrajnán át, a testület épp a leváláson dolgozik

Épp azon dolgozunk, hogy kivezessük az orosz fosszilis energiahordozókat, hangsúlyozta csütörtökön az Európai Bizottság szóvivője, Anna-Kaisa Itkonen a Telex kérdésére, hogy egy múlt heti nyilatkozatban kötelezte-e magát a testület: ráveszi Ukrajnát az orosz gáz tranzitjára, vagy épp a fordítottjáról van szó.

Az uniós külügyminiszterek múlt héten hosszabbították meg egyhangúlag az Oroszország elleni gazdasági szankciókat. A magyar kormány az ülés előtt „behúzta a kéziféket”. Arra hivatkozott, hogy év elején leállt az orosz földgázszállítás Ukrajnán keresztül Európába, mert lejárt a két ország közötti ötéves tranzitmegállapodás. „Ha az ukránok segítséget akarnak, például hogy szankcionáljuk az oroszokat, akkor tessék újra kinyitni” a vezetéket – jelentette ki Orbán Viktor.

Szijjártónál, Kallasnál és Bókánál sem orosz gáz tranzitjáról volt szó, aztán jött Orbán

Múlt hét hétfőn a kormány kiengedte a féket és beleegyezett a szankciók meghosszabbításába, mert Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint megadták „a kért garanciákat hazánk energiabiztonsága kapcsán”. Az ülés szünetében többek között arról beszélt: az Európai Bizottság tárgyal az ukrán kormánnyal „az ukrajnai gázvezeték-hálózaton történő európai ellátásról”. A gáz forrását nem említette, aminek azért van jelentősége, mert nem sokkal előtte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt fejtegette: orosz gázt nem szívesen engednének át, azerit viszont igen.

Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő a miniszter találkozó után azt hangsúlyozta, hogy a dokumentum az energiaszolidaritásról szól a tengerpart nélküli országokkal, és hivatkozik a REpowerEU nevű tervre. Ez „azt mondja, hogy szabaduljunk meg az orosz fosszilis energiától”, és segít több forrásból beszerezni az energiát.

Az Európai Bizottság és Kallas nevében kiadott nyilatkozat szövegét azóta sem töltötték fel a miniszteri Tanács ülésének oldalára, az Európai Bizottság vagy az uniós külügyi szolgálat aznapi közleményei közt sincs. A Politico szerint Kallas felolvasta az ülésen a szöveget.

Bóka János EU-ügyi miniszter viszont még aznap kitett egy Facebook-bejegyzést, amiről állította, hogy a bizottsági és főképviselői nyilatkozat magyar szövege. A tartalma megfelel annak, amiről Szijjártó és Kallas is beszélt: az Európai Bizottság

kész folytatni a tárgyalásokat Ukrajnával az ukrajnai gázvezeték-hálózaton keresztül történő európai ellátásról, Ukrajna nemzetközi kötelezettségeivel összhangban.

Ebben az összefüggésben az uniós testület kész Magyarországot (Szlovákiával együtt) bevonni a folyamatba.

A szöveg szerint az Európai Bizottság többek között

a REPowerEU-ra is emlékeztet, ütemtervet kíván előterjeszteni az elfogadott célkitűzések eléréséhez, és készen áll arra, hogy támogassa a tagállamok diverzifikációs projektjeit.

Magyarul nem mondja ki, hogy ráveszi Ukrajnát a gáztranzit visszaállítására, csak tárgyalásokat folytat, ráadásul szó nincs benne orosz forrásról, sőt: épp egy arról leszakadást támogató terv céljain dolgozik. Az Európai Bizottság arra válaszul készítette a REPowerEU-t, hogy az állam- és kormányfők – köztük Orbán Viktor –

2022 márciusában, az informális versailles-i csúcs után egyhangúlag megállapodtak: „fokozatosan, a lehető leggyorsabban megszüntetjük az orosz földgáz, kőolaj és szén importjától való függőségünket”.

Ehhez képest Orbán Viktor az állami rádióban múlt pénteken azt állította a garanciáról:

az Európai Bizottság többek között „megígérte, hogy el fogja intézni, hogy az ukránok újra átengedik Ukrajna területén az orosz gázt”.

Épp az orosz fosszilis energia kivezetésére készítenek tervet

Csütörtökön Anna-Kaisa Itkonen elmondta: a nyilatkozat az energiaszolidaritásról szól a tengerpart nélküli tagállamokkal, ezt fogják végrehajtani. Erőfeszítéseket tettek a kulcsfontosságú energiainfrastruktúra védelmére, mindig szorosan együttműködnek a tagállamokkal az energiaellátás biztonságáért, így a magyar és a – gáztranzit leállításában szintén érintett – szlovák hatóságokkal is kapcsolatban vannak. Mindig készek segíteni az uniós országokat, hogy sokszínűbbé tegyék az ellátási forrásaikat a REPowerEU-val összhangban. „Ennek érdekében

hamarosan egy ütemtervet mutatunk be, hogy teljesen kivezessük az orosz fosszilis tüzelőanyagokat”. „Nincs érdekünkben az EU-ban növelni” ezek arányát, „épp ellenkezőleg, egy terven dolgozunk, hogy kivezessük” ezeket.

Az energiaügyi szóvivőt kedden is kérdezték a nyilatkozatról: szerinte a dokumentum megerősítette a korábbi álláspontjukat, hogy elsődleges az energiaellátás biztonsága, és dolgoznak az orosz források kivezetésén. Az Euronews-nak nem adott egyértelmű választ arra, hogy az azeri gáz működőképesebb megoldást jelentene-e Magyarországnak és Szlovákiának, vagy van-e olyan kockázat, hogy Oroszország belekeverné a saját gázát. Jorge Liboreiro emlékeztette a szóvivőt: Zelenszkij korábban kizárt egy olyan megoldást, amellyel valójában csak azerinek címkéznének át orosz gázt.

Bóka tárcáját, az Európai Ügyek Minisztériumát is megkérdeztük: a nyilatkozat szerintük értelmezhető-e úgy, hogy az Európai Bizottság megígérte, elintézi Ukrajnánál az orosz gáz átengedését, és ha igen, miért (például azzal, hogy hivatkozik Ukrajna nemzetközi kötelezettségeire).

Az olajnál már Bóka bejegyzésében is orosz forrásról van szó

A nyilatkozat ütemtervről szóló részét ugyanakkor még érdekesebbé teszi, hogy a Bóka által feltett szöveg az olajnál már konkrétan orosz forrásról és biztosíték kéréséről írt.

Az Európai Bizottság megkeresi Ukrajnát, hogy biztosítékokat kérjen az országán keresztül az EU-ba irányuló kőolajszállítások fenntartásával kapcsolatban.

Ez az orosz gázzal ellentétben még mindig érkezik Ukrajna felől – előbbi is eljut Magyarországra, de délről, a Balkánon keresztül.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!