Az EU kvázi-külügyminisztere üdvözölte, hogy Szijjártóék meghosszabbították a szankciókat

Üdvözlöm a külügyminiszterek döntését, hogy meghosszabbítják a szankciókat hat hónappal, jelentette ki Kaja Kallas az uniós tárcavezetők hétfői találkozója után. Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette: a döntéssel továbbra is bevételektől fosztják meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt, amikkel a háborúját pénzelhetné.
„Magyarországnak számított, úgyhogy ez számított”
– válaszolta a kérdésre, jelent-e bármi konkrétat a nyilatkozat, amiért cserébe a magyar kormány elállt a korábbi vétófenyegetésétől, és amit Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter óriási sikernek tartott. Hangsúlyozta, hogy a dokumentum az energiaszolidaritásról szól a tengerpart nélküli országokkal, és hivatkozik a REpowerEU nevű tervre. Ez „azt mondja, hogy szabaduljunk meg az orosz fosszilis energiától”, és segít több forrásból beszerezni az energiát.
Oroszország fokozta az EU elleni hibrid háborúját, utalt a miniszteri ülést levezető Kallas egy újabb Balti-tengeri vezeték elszakadására. „A gyengeség meghívó” az agresszoroknak, ha nem tesznek semmit, az nem csak az oroszokat bátoríthatja fel, ezért további szankciókat sürgetett a (rongálásokért általában felelőssé tett) orosz „árnyékflotta” ellen.
Közben Szíriánál a szankciók enyhítéséről állapodtak meg, mert ez segíthet az országnak talpra állni, ugyanakkor ha romlik a helyzet, készek visszafordítani a folyamatot. Jó hír, hogy a Hamász elkezdte visszaküldeni az izraeli túszokat, akiket a 2023. októberi terrorakciójában rabolt el, és a tűzszünet ugyan törékeny, de kitart. Az EU visszaküldi a misszióját a Gáza és Egyiptom közti rafahi átkelőhöz, ami ha megnyílik, elszállíthatják a sérülteket.
Donald Trump új kormányzatának nagy hatása lesz az EU-ra: ahogy tranzakcionálisabb lesz a kapcsolatuk, az uniós vezetőknek zárnia kell a sorokat, vélte az uniós kvázi-külügyminiszter. Szerinte mindenki egyetértett azzal, hogy erősebbek, ha egységesek. Meghívta Marco Rubio új külügyminisztert, hogy csatlakozzon valamelyik ülésükhöz, és amint lehet, kész Washingtonba is ellátogatni.
A tárgyalásokon mindig kérdés, hogy valaki felfedi-e az álláspontját, tranzakcionális nyelvezetet kell használniuk, kerülte meg a választ arra, komolyan vegyék-e Trump fenyegetését Grönland esetleges katonai megszállásáról. Ez nem jelenti, hogy tárgyalnának a Dániához tartozó autonóm területről, tisztázta.