Orbán Viktor Emmanuel Macronnal találkozik Párizsban

523

Orbán Viktor megérkezett Párizsba szerdán, miután Emmanuel Macron francia elnök meghívta egy vacsorára. Az hamar kiderült, a Párizsban tanuló magyarokkal (azaz „hunokkal”) fotózkodó Orbán és Macron nem tartanak közös sajtótájékoztatót, pontosabban a francia elnök félórával az Orbánnal elköltött estebéd előtt kiáll a nyilvánosság elé valamit bejelenteni.

Orbán már a repülőútról megosztott egy videót (az Orbánt elkísérő megafonos Bohár Dánielét), amin ezeket mondta: „Van egy alapvető változás. Az amerikaiak eddig a háború oldalán álltak, most meg a béke oldalára álltak. Én azt szeretném megtudni, hogy ha három év alatt nem tudták a háborúzó felek legyőzni Oroszországot, és győzelemre segíteni Ukrajnát úgy, hogy az amerikaiak is a háború táborában voltak, most, hogy az amerikaiak már nincsenek ott, tehát a háborúpárti tábor sokkal gyengébb; most miért gondolják, hogy ugyanezt a háborút meg tudják nyerni? Én erre szeretnék egy választ kapni. Mitől ésszerű a francia, illetve a háborúpárti álláspont?”

A magyar kormányzat az új amerikai kormány beiktatása óta újra meg újra arról nyilatkozik, kiáll Donald Trump amerikai elnök külpolitikája mellett, főleg ami az orosz-ukrán háború minél gyorsabb lezárását illeti. Az amerikai szankciókat Orbán Viktor előbb elkezdte békepártinak látni, majd maga Washington kezdte el leépíteni azokat. Mindenesetre az európai országok zöme továbbra is támogatná az ukránok harcát, és a magyar kormány álláspontjával ellentétben nem akar olyan fegyverszünetet és békét, ami aláássa Ukrajna szuverenitását, valamint nem tartalmaz biztonsági garanciákat.

Mint írtuk, Orbán Viktor egy levélben arra kérte az Európai Tanács elnökét, hogy a március 6-ra összehívott brüsszeli csúcson a tagállamok állam- és kormányfői ne fogadjanak el írásbeli következtetéseket Ukrajnáról. A miniszterelnök azt írta levelében, hogy neki nem tetszik az a szöveg, ami a következtetések tervezetében van. A tervezet szerint az EU újabb fegyvereket (például légvédelmi eszközöket, rakétákat, lövedékeket) adna Ukrajnának, egy 20 milliárd eurós új alap terhére. A miniszterelnök szerint ez a nyilatkozat azt mutatná kifelé, hogy az unió nem egységes – ami feltételezhetően azt jelenti, hogy ő nem szavazná azt meg, vagy blokkolná. Orbán ezzel szemben azt javasolja, hogy az unió az Egyesült Államok politikáját kövesse, és kezdjen közvetlen tárgyalásokat Vlagyimir Putyinékkal a békéről.

Az uniós ülésen az európai védelemről, valamint arról tárgyalnak majd, hogyan járuljanak hozzá a kontinens békéjéhez és Ukrajna hosszú távú biztonságához. Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök egy átfogó tervet ígért az ülésre, amivel az EU fegyvergyártását és védelmi képességeit fejlesztenék. Az ülésre meghívták Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is. Az Európai Tanács elnöke kedden – Lengyelország mellett – külön Magyarországra is ellátogatott, hogy Orbán Viktorral egyeztessen a márciusi csúcstalálkozóról.

Orbánt ellenben nem hívták meg arra hétvégi londoni csúcsra, amin brit-francia vezetéssel Ukrajna támogatásáról, egy fegyverszünet és békeegyezmény körülményeiről egyeztettek a meghívott, zömmel NATO-tag országok. Erről Orbán azt írta vasárnap este a Facebook-oldalán, hogy „Londonban az európai vezetők úgy döntöttek, hogy nem békére, hanem háborúra van szükség”.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!