Harminc ország katonai vezetése megy Párizsba tárgyalni arról, küldjenek-e közösen biztonsági erőket Ukrajnába
Több mint harminc ország katonai tisztségviselői vesznek részt azon a párizsi tárgyalássorozaton, amelyet egy nemzetközi biztonsági erő létrehozása érdekében tartanak – írja az AP. A francia katonai tisztségviselők által hétfőn bejelentett közös kontingens célja az lenne, hogy megakadályozza Oroszországot Ukrajna újbóli megtámadásában egy majdani tűzszünet után. A NATO-tagországok mindegyike részt vesz majd a tárgyalásokon, az Egyesült Államokat kivéve.
Franciaország és Nagy-Britannia együtt dolgoznak a haderő tervein, cél egy olyan koalíció létrehozása, amely képes és hajlandó részt venni Ukrajna védelmében egy tűzszünet esetén, mondta a névtelenül nyilatkozó francia tisztviselő. Ázsiai országok is szerepelnek a részt vevő felek között, egyesek távolról csatlakoznak a tárgyaláshoz.
Nehézfegyvereket és egyéb felszereléseket is magában foglalhatna a támogatás, amelyeket napokon vagy akár órákon belül is Ukrajna rendelkezésére lehetne bocsátani, hogy segítsék a védelmet egy orosz támadás esetén.
A francia–brit tervezetet kedden mutatják be a tárgyaláson részt vevő vezetőknek, a tárgyalások második része pedig részletesebb megbeszéléseket fog tartalmazni, ahol a résztvevőket elmondhatják, hogy hadseregük hogyan járulhat hozzá a haderő működtetéséhez.
A megbeszélésen részt vesznek Írország és Ciprus vezérkari főnökei, és Ausztria képviselője is. Ausztrália, Új-Zéland, Japán és Dél-Korea távolról hallgatják majd a tárgyalásokat – mondta a tisztviselő. Ukrajnát egy katonai tisztviselő fogja képviselni, aki egyben az ország biztonsági és védelmi tanácsának is tagja.
Emmanuel Macron francia elnök az utóbbi időben a leghatározottabban áll ki amellett, hogy Európának közösen kell megvédenie Ukrajnát, ez ugyanis a kontinens közös érdeke. Macron a múlt héten Orbán Viktorral is tárgyalt Párizsban, ennek azonban sok eredménye nem volt látható, a múlt heti EU-csúcson Orbán egyedüliként vétózta meg az Ukrajna támogatásáról szóló, uniós állam- és kormányfők által aláírt közös záródokumentumot.