Együtt is működött, meg nem is az Orbán-kormány a USAID-del

Együtt is működött, meg nem is az Orbán-kormány a USAID-del
Orbán Viktor miniszterelnök, Donald Trump amerikai elnök vendége találkozójukon beír a vendégkönyvbe a washingtoni Fehér Ház Roosevelt-termében 2019. május 13-án – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

431

Már eddig is tudni lehetett, hogy a magyar kormány együttműködött a démonizált USAID segélyprogrammal, de most Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró hozott nyilvánosságra diplomáciai dokumentumokat, amik ezt alátámasztják. A 2018. decemberi magyar diplomáciai jelentés Magyar Levente külügyminiszter-helyettes washingtoni tárgyalásait részletezi, hogy az első Trump-kormány idején – amivel nem volt felhőtlen az Orbán-kabinet viszonya – az akkori friss kormányzati megállapodással (memorandum of understanding, MOU) próbált a magyar kormány a republikánusoknál jó pontot szerezni.

Az amerikai külügyminiszter főtanácsadója Magyarnak akkor azt mondta, az amerikai külügyminisztérium, azaz a "State Department komoly politikai kockázatot vállal és támadásokat kap a magyar kormánnyal kapcsolatos politikaváltás miatt". Itt több "kudarcos" ügyet is felsorolt, többek közt a Közép-európai Egyetemét (CEU). Feltette a kérdést: Nemcsak a demokratákkal, de a republikánusokkal szemben is védeniük kell Magyarországot. Mit mondhatnak, amikor az eredményekről kérdezik őket?"

Magyar Levente – aki nemrég álhírnek nevezte a USAID-del való korábbi együttműködést – az iratok szerint azzal reagált akkor, hogy "a USAID-val tegnap kötöttünk megállapodást az üldözött keresztények ügyében". Magyar egy másik tárgyaláson ezt a migrációval is összekötötte – ami az amerikai jobboldalnak is fontos téma. A további dokumentumokban szerepel, hogy a washingtoni magyar nagykövetség fennen hirdették, a MOU aláírása milyen sok emberhez eljutott.

Peter Marocco akkori helyettes államtitkár – a USAID frissen kinevezett vezetője – a megállapodás megkötése után gratulált Magyar Leventének – írja Panyi. A jelentést amúgy Szabó László akkori magyar nagykövet, most a Mediaworks elnök-vezérigazgatója jegyezte, a szerzők közt ott van Koncz Zsófia mostani parlamenti képviselő.

A diplomáciai táviratot megkapta Menczer Tamás akkori külügyi államtitkár, mostani fideszes kommunikációs vezető, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációs államtitkár és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is. A dokumentumokról kérdéseket küldtünk a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak (KKM) is.

A KKM-válasz eleje szerint "a USAID kapcsán a magyar kormány teljes egyetértésben volt és van a Donald Trump elnök által vezetett adminisztrációkkal". A hivatkozott megállapodás értelmében Irakban segített a magyar kormány "az üldözött keresztény közösségeken". Ezen együttműködés keretében "a magyar kormány és a USAID külön-külön finanszírozott kedvezményezett szervezeteket és valósított meg más-más projekteket egyazon elvi cél mentén".

Tehát a válasz szerint a magyar szervek "semmilyen finanszírozásban nem részesültek Amerikából, hanem az amerikaikkal közösen segítettek Irakban a keresztény közösségeken".

Ezt az együttműködést a külügy szerint azonnal leállította az első Trump-kormányt váltó Biden-adminisztráció, és "gyakorlatilag érvénytelenítette az aláírt egyetértési nyilatkozatot". A minisztérium szerint azóta kiderült dokumentumokból, hogy a demokraták a USAID forrásait ezután "a balliberális politikai erők finanszírozására és a Soros-hálózat befolyásszerzésére fordították". Magyarországon ezek a források a tárca szerint "egy óriási politikai korrupció alapját és külföldről történő beavatkozás pénzügyi hátterét biztosították". Hozzáteszik, nem véletlen, hogy Donald Trump hatalomba lépése után egyből elrendelte a források felfüggesztését és átvilágítását.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!