Az ICC magyarázatot vár arra, miért nem tartóztatták le Netanjahut Budapesten
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) magyarázatot kért a magyar kormánytól arra, hogy miért nem tartóztatták le a hatóságok Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, amikor április elején Budapesten járt.
Mint a Times of Israel írta, a bíróság egyik kamarája a Római Statútum 87. cikke alapján nyújtotta be beadványát. Ez lehetővé teszi az eljárás megindítását azon államok ellen, amelyek nem működnek együtt a bírósággal, „ilyen módon megakadályozva a bíróságot, hogy gyakorolja az alapokmányban foglalt feladatait és hatáskörét”.
A dokumentumot benyújtó bírák szerint Magyarország megszegte kötelezettségeit, amikor megtagadta Netanjahu őrizetbe vételét annak ellenére, hogy a bíróság április 3-án, az izraeli miniszterelnök megérkezésének napján hivatalos kérelmet küldött Budapestre. Az ICC kamarája arra kérte fel Magyarországot, hogy május 23-ig nyújtsa be válaszait.
Április 3-án a magyar kormány bejelentette, hogy megkezdi az ország kiléptetését a Nemzetközi Büntetőbíróságból. A kormány azelőtt jelentette be a döntést, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelitában fogadta Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt. Netanjahut 2024 novemberében hívta meg Magyarországra Orbán Viktor, miután az ICC a Gázai övezet szándékos kiéheztetésének vádjával nemzetközi elfogatási parancsot adott ki az izraeli kormányfő ellen.
A Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűncselekmények vádja miatt elfogatóparancsot adott ki Joáv Galant volt izraeli védelmi miniszter ellen is. Az ICC szintén elfogatóparancsot adott ki a Hamász 2023. október 7-i terrortámadásának kitervelője, Mohamed Deif ellen, akit azonban már hónapokkal korábban likvidáltak.