Trump is belengette, hogy felhagyhatnak a közvetítéssel az orosz–ukrán tárgyalásokon, ha nem lesz előrelépés

Az Egyesült Államok elengedheti a közvetítést az orosz–ukrán háborús tárgyalásokon, ha valamelyik fél „nagyon megnehezíti” egy békemegállapodás elérését, mondta a BBC szerint Donald Trump amerikai elnök. De hozzátette, hogy remélhetőleg erre nem lesz szükség, szerinte jó esélyük van megoldani a helyzetet. Trump arról beszélt az Ovális Irodában újságíróknak, hogy nem azt várja, hogy egy meghatározott napig kiderüljön, hogy van-e esély a megállapodásra, de „gyorsan” tető alá akarja hozni.
Trumpot azután kérdezték, hogy Marco Rubio külügyminiszter csütörtökön arról beszélt, az Egyesült Államok napokon belül látni akarja, hogy az orosz–ukrán tűzszünet teljesíthető-e, mert ha nem lesz előrelépés a tárgyalásokon, akkor Trump feladja eddigi, békét célzó törekvését. Azt mondta, az Egyesült Államoknak más prioritásokra kell fókuszálnia.
J.D. Vance alelnök viszont Rómában Giorgia Meloni olasz kormányfővel találkozva pénteken azt mondta, optimistán áll ahhoz, hogy le tudják zárni az ukrajnai háborút.
Múlt pénteken harmadjára is Moszkvába utazott Donald Trump különleges megbízottja, Steve Witkoff, hogy előremozdítsa az amerikai elnök fogadkozásai és merész vállalásai ellenére sem haladó tűzszünet ügyét.
Ukrajna elfogadta a Trump által javasolt 30 napos teljes körű tűzszünetet is – ezt Moszkva visszautasította, és csak a polgári infrastruktúra elleni támadások kölcsönös szüneteltetését javasolta, ám ezt sem teljesítette –, majd a fekete-tengeri fegyvernyugvás vetődött fel, de érdemben ez sem valósult meg.
Ukrajna ellen csak intenzívebbek lettek a dróntámadások, elsősorban a frontközeli városokban. Pénteken ukrán tisztségviselők arról számoltak be, hogy éjjel több ukrajnai területet is orosz támadás ért. A jelentések szerint az északkelet-ukrajnai Szumi várost ért dróntámadásban egy ember életét vesztette, és egy másik megsebesült, a keleti Harkiv városban pedig egy sűrűn lakott területre becsapódó rakéta egy többemeletes lakóházban okozott károkat, húsz embert megsebesítve. Kijev külvárosaiban és a déli Dnyipróból is érkeztek robbantásról szóló jelentések.
Nincs jele annak, hogy Oroszország valóban tűzszünetre törekedne, az amerikaiak által kezdeményezett tárgyalásokat inkább időhúzásra, az ukrajnai harctéren pozíciói javítására használja – mondta a Telexnek múlt héten Rácz András, a Német Külpolitikai Társaság vezető szakértője és a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója. Az orosz fél tárgyalási taktikájáról és valódi céljairól ebben a cikkünkben olvashat bővebben.
A Fox News is úgy értékelte, hogy Trump pénteki kijelentései Vlagyimir Putyin orosz elnöknek szóltak.
Az ásványkincs-megállapodás közel lehet
Többszöri nekifutás után azonban mára elérhető közelségbe került a Trump által követelt megállapodás, amely az Egyesült Államoknak hozzáférést biztosítana Ukrajna ásványkincseihez és infrastruktúrájához. Erről csütörtökön memorandumot írtak alá, és a jelek szerint a szerződést a jövő héten akár tető alá hozhatják.
Közzétette pénteken a kijevi kormány az ukrán-amerikai ásványkincs-megállapodásra vonatkozó közös szándéknyilatkozatot, amelyből a Reuters szerint kiderül: a tényleges megállapodásról szóló tárgyalások várhatóan április 26-án zárulnak le Washingtonban, és utána a lehető leghamarabb aláírnák a dokumentumot.
A szándéknyilatkozatot a felek csütörtök este látták el kézjegyükkel. Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter az MTI szerint a közösségi médiában közzétett bejelentésében azt mondta, a nyilatkozat „bizonyítja a felek konstruktív együttműködését, amely mindkét országnak hasznot hajt majd”.
A memorandum szövegében kevés részletre térnek ki, és a pénzügyi feltételekről sem tesznek említést. Azt azonban hangsúlyozzák, hogy az Egyesült Államok jelentős pénzügyi és anyagi támogatást nyújtott Ukrajnának a háború 2022-es kezdete óta. Felvázolják egy közös beruházási alap létrehozását is Ukrajna újjáépítésére, és jelzik, hogy a megállapodást oly módon fogják megfogalmazni, hogy Ukrajna ne kerüljön konfliktusba az Európai Unió és más nemzetközi partnerek irányába tett kötelezettségvállalásaival.
Bár az Ukrajna által sürgetett biztonsági garanciákra nem térnek ki a szövegben, azt leszögezik, hogy mind az amerikai, mind az ukrán nép elkötelezett egy „szabad, szuverén és biztonságos” Ukrajna felépítésében. A tervek szerint Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a jövő hét elején utazik Washingtonba, ahol Scott Bessent pénzügyminiszterrel találkozik majd.