A Ferenc pápát a helyszínen búcsúztatók: Olyan volt nekünk, mint egy barát, úgy is gyászoljuk

„Ferenc pápa nem olyan volt, mint a vallási vezetők többsége. Ő más volt, ember maradt. Nem vagyok vallásos, de őt tisztelem annyira, hogy elbúcsúzzak tőle”
– mondta az iráni Tima, akivel egy zsúfolásig telt római buszon találkoztunk. Könnyű most Rómában új ismeretségeket kötni, mert olyan sokan vannak a városban, hogy mással nehéz is lenne elütni a 20-30 perces buszutat a Vatikánig. Tima, ahogy sokan mások, azért indult útnak, mert az olasz rendőrség péntek délután bejelentette, hogy öt órakor lezárják a Szent Péter teret. Tima végül egy velencei utazását mondta le azért, hogy még bejusson Ferenc pápa koporsójához. A húsvéthétfőn meghalt egyházfőt szombaton délelőtt temetik majd el, Magyarországon is nemzeti gyásznapot tartanak.
A Szent Péter térre érve hatalmas tömeg fogadott minket. Nem túlzás azt mondani, hogy tyúklépésben haladt a sor, ami a Vatikán bejáratától a főutcák végéig ért. A Rómába látogató turisták és az egész város a pápa temetésére figyel: a tér végén kivetítőket szereltek fel, a szuveníresek már napok óta kirakták a Ferenc pápás ajándéktárgyakat. Az egyeurós pápás rózsafüzér mellett szemmel láthatóan a kulcstartók és a képeslapok fogytak a legjobban, a 35 eurós (kb. 14 ezer forintos), közel 30 centis Ferenc pápa-szobrok viszont kevésbé mozgatták meg az embereket.
Az olaszok pápája
„Francesco a mi pápánk volt, összetartotta az olaszokat. Aki baloldali, azt azzal fogta meg, hogy kiállt a menekültek és az LMBTQ-közösség mellett. A jobboldaliakat pedig olyan állásfoglalásaival, mint az abortusz elítélése. Nem találsz itt olyat, aki ne tisztelte volna őt” – mondta nekem a sorban haladva egy olasz nő. Aztán pontosított: egy embert találnék az országban, Matteo Salvinit, emelte ki a szélsőjobboldali Liga párt vezetőjéről, aztán nevetett.
Az egész városban erősen érződik, hogy az olaszoknak mennyire fontos volt Ferenc pápa.
Ahogy délelőtt kiléptünk a Termini pályaudvar bejáratán, egyből egy hatalmas kivetítő fogadott minket: „Róma szeretettel öleli Ferenc pápát”. A Santa Maria Maggiore, Ferenc pápa végső nyugvóhelye mellett pedig egy hatalmas „Köszönjük, Ferenc pápa” felirat díszelgett egy épület oldalán.


Ahogy a tömött utcákon sétáltunk a Vatikán felé, mindenféle emberrel találkoztunk: fiatalok, idősek, családok, rengeteg apáca és pap, és olyan turisták is, akik szinte csak idetévedtek. Mind arra vártak, hogy bejussanak végső búcsút venni Ferenc pápától. Az egyházfő koporsóját szerda reggel szállították át a vatikáni otthonából, a Casa Santa Martából (Szent Márta-ház) a Szent Péter-bazilikába, ahol felravatalozták. Azóta a helyiek szerint folyamatosan tömve vannak a buszok és a Vatikánhoz vezető utak.
A pápa koporsójához érve hatalmas tömeget lehetett látni, ennek ellenére nagyon személyes a búcsúztatás. A koporsó egyszerű, nyitva áll, de a pápa már-már eltűnik a koporsóban. A hívek a koporsó mellett néha letérdeltek, de mindenki pár másodpercet töltött ott, gyorsan haladtak: mégis érződött, hogy ő tényleg mindenki pápája volt. A szerénység üzenete pedig a rendőri biztosítások és hosszú sorok ellenére is átjön a Vatikánban.
„Mi nem vártunk sokat, három órát” – mondta Edit, Tamás és Csenge, akik Magyarországról turistaként érkeztek Rómába. A pápa haláláról akkor értesültek, amikor a jegyük már rég megvolt. Több olyan külföldi látogató is van, aki hasonlóan döntött – ők a temetésre nem terveznek jönni, de végső búcsút akartak venni, ha már a városban vannak.
„Ferenc pápa kiállt egy olyan világért, amiben élni akarunk, és nem azt támogatta, amelyik felé haladunk”
– mondta Tamás, aki szerint Ferenc pápa egyik legfontosabb lépése az volt, hogy egymás elfogadását hangoztatta.
Ferenc pápa a fiatalokért
Az áprilisi melegben türelmesen vártak az emberek a tömegben, voltak, akik egymással beszélgettek, néhányan sírtak, de voltak olyanok is, akik inkább énekléssel töltötték az időt. Néhány fiatal olaszhoz is odaléptünk, ők azt mondták, bármi van, kiállják a sort. „Ferenc pápa munkájának nagy része a fiataloknak szólt, nekünk ez fontos” – mondta Maria. Szerinte Olaszországban vallásos nevelést kapnak a fiatalok, de sokan mégis elfordulnak a vallástól. Az egyházfő viszont emberközeli tudott lenni, így sokakat közel hozott a valláshoz és a hithez.
„Az volt az ereje, hogy nyilvánosan is látszott. Közel volt az emberekhez, látható és szerethető volt. Komoly terhet vitt a vállán, és így sem felejtette el, honnan jött” – Maria szerint Ferenc pápának olyan lépései voltak, amelyek „a világra hatottak, és ezt a világ nem felejti el neki”. Fontosnak érzi, hogy a pápa harcolt az egyházzal szembeni bizalmatlansággal és nehéz kérdésekkel – mint az abúzusok ügye – szemben. Eközben pedig:
„Közel állt hozzánk, szinte, mint egy barát. Azért vagyunk itt, mert elvesztettünk egy barátot, és most gyászoljuk őt.”
Nehéz hosszan beszélgetni a Vatikánnál a lezárások miatt, a mondat végén Mariáék is pár lépéssel előrébb jutottak, de ez pont elég ahhoz, hogy ne tudjunk már melléjük állni. Egy másik csoporttal kezdtünk röviden beszélgetni, ők azt mondták, Ferenc pápa jó dolgokat tett, fontos szerepet vállalt a szegényekért és a menekültekért is. „Nem akart több lenni, mint bármelyik másik ember. Úgy is érzem magam, mintha egy hozzám közeli ember halt volna meg” – mondták nekünk szinte ugyanazt, amit pár perccel ezelőtt a fiatalok. „A halál az élet rendje, de szomorúak vagyunk. Viszont tudjuk, hogy jó ember volt. Ezzel senki nem vitatkozhat”.


„Milyen pápa jön? Remélem, újra Európán kívüli” – mondta aztán egy francia turista a Szent Péter téren. A következő pápa kérdése láthatóan foglalkoztatja az embereket. Egy olasz nő a Vatikán mellett beszélgetni kezdett velünk, majd, miután megkérdezte, honnan jöttünk, annyit válaszolt: „Na, akkor nektek most van esélyetek”. Aztán kifejtette azt is, hogy ő nem örülne Erdő Péter bíboros győzelmének: szerinte Magyarország nem képviseli még azt az egyházat, amit a Vatikán akar, „még csak most kezdett foglalkozni a nehézségekkel”. Hozzátette, Robert Sarah extrakonzervatív bíborosnak még kevésbé örülne, mert „egy konzervatív pápa a rossz irányba vinné most a Vatikánt.”
A politikusoknak is üzenet
„Francesco will be there tomorrow.” – mutatott egy olasz férfi a Santa Maria Maggioréra, amikor a szállásunk felé elmentünk mellette a buszon. Ferenc pápa végső akaratában azt kérte, hogy a római Santa Maria Maggiore-bazilikában temessék el. Ferenc 2023-ban egy interjúban beszélt arról először, hogy úgy döntött, a Szent Péter-bazilika helyett máshol térne végső nyugalomra. A pápa azt is mondta, szeretné, ha a szertartás szerény körülmények között zajlana. Ezzel ő lesz az első pápa bő egy évszázad után, akit a Vatikánon kívül temetnek el.
Ez láthatóan az olaszokat is foglalkoztatja. A mellettünk ülő férfi olaszul folytatta, hogy mit gondol erről: sokat nem értettünk belőle. Csak azt, hogy most „alig másfél óra”, és be is lehet oda jutni. Nincs nagyon olyan a buszon, az éttermekben, a kocsmáknál, aki pénteken nem Ferenc pápáról beszélt a városban.
Egy másik férfi szerint nem lehet azt mondani, hogy egyszerű lesz a temetés, hiszen lezárják az utakat, nem járnak majd a buszok,
„jönnek politikusok, Francesco egyszerű temetést akart, de nem mindenki teszi ezt egyszerűvé”.
Ferenc pápa temetése odafelé úton is téma volt, az emberek állva olvastak cikkeket róla, nézték a képeket, amíg oda nem értek a Vatikánba. Odaúton Tima is beszélt erről, szerinte „nem egyszerű egyszerűnek lenni, ha a Vatikán feje vagy. De sok politikus jön a temetésre, olyanok, akiknek a pénz a fontos. Hátha tanulnak most valamit abból, amit Ferenc pápa üzen nekik”.

Tima utunkon arra is kitért, hogy Ferenc pápa legnagyobb tette az volt, hogy közel tudta hozni egymáshoz a vallásokat, és a vallásokat az emberekhez. „Engem muszlimnak neveltek, én nem vagyok vallásgyakorló. Minden egyház ugyanolyan, tudna jót ajánlani, de tele van abúzussal és korrupcióval, ami taszítóvá teszi”. Szerinte Ferenc pápa ezzel szembement, „ha keresztény nem is leszek, azokban az elvekben mindig hinni fogok, amiket képviselt”. Arról is beszélt, hogy nagyon sokan jönnek most az olasz fővárosba, több olyan embert is ismer, aki nem talált szállást, vagy csak Rómától nagyon messze. Ennek ellenére is sokan akarnak még a lezárások előtt bejutni a Vatikánba.
Szinte ahogy kimondta, fel is üvöltött a telefonom hatalmas szirénázással: az olasz rendőrség újabb push üzenetben jelezte, hogy a temetésig kiürítik és lezárják a Szent Péter teret. A délután nagy része aztán ezzel telt – különböző emberek telefonjai szirénáztak egymás után, figyelmeztetve őket, hogy mindjárt jön a lezárás a Szent Péter téren. A tömeg ennek ellenére nem csökkent, hanem csak nőtt a városban. A nagy érdeklődést jelzi az is, hogy a sajtóakkreditációért legalább hat órát álltunk sorban a nap folyamán: érződik, hogy a Vatikán sem volt teljesen felkészülve arra, mennyi ember lepi majd el az utcákat.
Hazaérve a szállásunk melletti étterem tulajdonosa is megerősítette, érezhető a nagyobb forgalom, „Rómában mindig sokan vannak, de ennyien szinte soha”. Amikor meghallja, hogy Magyarországról jöttünk, azt még hozzátette: „Remélem tudjátok, hogy a pápa volt az egyetlen, aki igazi békét akart. Sok politikus csak kihasználja ezt a szót. Az egyházfő nélkül most kérdés, meddig lesznek még háborúk. Ő volt az egyetlen hiteles ember, aki kiállt ellenük”.