A pápa temetése egy pillanatra közelebb hozott minket egymáshoz- helyszíni riport a Vatikánból
„Ferenc békét akart. Egyszerű volt ez a temetés is, olyan mint ő maga”
– mondja egy apáca nekünk szombat délelőtt Ferenc pápa temetésén. A Vatikán szombaton temette Jorge Bergogliot, azaz Ferenc pápát. A gyászmisére közel kétszázötvenezren érkeztek Rómába a világ különböző tájairól, hogy elbúcsúzzanak az egyházfőtől. Voltak, akik már péntek estétől kint várták a szombat reggel tíz órát, de olyanok is, akik hajnal hatkor futottak a Szent Péter tér felé, hogy minél jobb helyre kerüljenek. Csak akkor lassítottak, amikor a rendőr azt kiabálta feléjük: „nyugalom, nyugalom”.

A Szent Péter téren szombaton félárbócra eresztett zászlók fogadták az embereket, a téren osztott misekönyvön a Vatikán címere jelezte, hogy Sede vacante, azaz pápa nélküli időszak van. Már órákkal a temetés előtt elkezdődött a készülődés, növényeket pakoltak az oltár elé, takarítottak. Közben egyre több ország zászlaja bukkant fel a nézőtéren a világ kontinenseiről: köztük rengeteg Argentínából, Ferenc pápa szülőföldjéről. „Viszlát Ferenc pápa” – hirdették a plakátok és a kivetítők is.


„Az a pápa volt az emberek között, aki nyitott szívvel fordult mindenki felé. Az a pápa volt, aki őszintén osztozott a világ szorongásaiban, szenvedéseiben és reményeiben” – mondta Giovanni Battista Re, a Bíborosi Kollégium dékánja a Ferenc pápáért tartott gyászmisén, és ezzel nem is tudtak volna a jelenlévők jobban egyetérteni. A Ferenc pápát búcsúztatók pénteken, az előkészület napján is arról beszéltek, hogy az egyházfő mindenki pápája tudott lenni, közelebb hozta az embereket egymáshoz.

„Abban állt az ereje, hogy nyilvánosan is látszott. Közel volt az emberekhez, látható és szerethető volt. Komoly terhet vitt a vállán, és így sem felejtette el, honnan jött” – mondta pénteken az egyik résztvevő. Szerinte Ferenc pápa hatott a világra, és ezt a világ nem felejti el neki soha.

„Ferenc pápa hidakat épített, nem falakat” – mondta a Battista Re. Re azoknak is üzent, akik a migráció miatti félelemre építik fel politikájukat. Ezért is idézte fel, hogy Ferenc első útja Lampedusa szigetére vezetett és egykor a mexikói-amerikai határon is misét celebrált. A dékán a misén összefoglalta Ferenc pápa életművét és hagyatékát: a tömeg pedig az egyházfő koporsójának érkezésekor, majd Re beszéde közben is többször tapsviharban tört ki.


A vatikáni hatóságok szerint több mint 250 ezren gyűltek össze Ferenc pápa szombati temetésén. A tér egy része ennek ellenére nem telt meg, de ennek biztonsági okai voltak: a Vatikán korlátozta a résztvevők számát. A Szent Péterre vezető utcák is megteltek emberekkel, a temetés előtti órában moccanni sem lehetett már a Vatikán előtti téren. Voltak viszont, akik pénteken arról beszéltek, hogy a nagy érdeklődés miatt inkább otthonról, online közvetítésben nézik a misét.

Ferenc pápa temetésére szombaton a nap is kisütött Rómában. A gyászmise maga egyszerű volt a vatikáni szertartásokhoz képest. Ferenc pápa végső akaratában azt kérte, hogy a római Santa Maria Maggiore-bazilikában temessék el őt, szerény körülmények között.

Ferenc ehhez a pápai temetésekről szóló vatikáni kézikönyvet is hozzáigazította 2024-ben. Lecserélte például az addigi pápai hármas koporsót egy egyszerű, cinkkel béleltre. Márványból készült síremlékére is csak egy szó került: „Franciscus”. Ezek a szimbolikák annyira illettek Ferenc pápaságához, hogy a téren már-már olyan volt, mintha ő is ott lenne a résztvevőkkel.


„Egyszerű maradt, és minden körülmények között, mindig ember. Reméljük, ebből sok ittlévő tanul” – mondta egy résztvevő a gyászmise végén. Sokan érezték azt a Szent Péter téren, hogy a pápa egyszerűségről és szerénységről szóló üzenete főként a politikusoknak szólt. Többek között egyébként Donald Trump amerikai elnök, Orbán Viktor és több fontos világvezető is részt vett az eseményen.

A temetésen részt vett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, akivel a pápa személyesen találkozott is, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az egyházfő üzenete érezhetően átment arról, mit ért ő a béke alatt: a tömeg megtapsolta a temetésen megjelenő ukrán elnököt. „Mi nem mossuk össze a támadót és a megtámadottat, és nem tagadjuk meg a védekezéshez való jogot. Meggyőződéssel állítjuk, hogy a háború sosem elkerülhetetlen, és hogy a béke mindig lehetséges” – írta végrendeletének számító önéletrajzi könyvében Ferenc pápa.

Ebben az önéletrajzi könyvben mesélte el azt is, hogy a háború kitörése után felhívta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt: jelezte neki, hogy gesztusként úgy döntött, a vatikáni képviselet a bombázások ellenére sem jön el Kijevből. Még egy mozzanat a pápától, ami kis dolognak tűnhet, mégis hatalmas jelentőséggel bírt. Ilyenekkel volt tele Ferenc pápasága, és ilyen volt a mostani taps a közönség részéről is. De ezek mellett ebből a könyvből ismerhette meg a világ mélyebben, milyen ember is volt ő: olyan, aki tangót hallgatott a Vatikánban, aki pápás vicceket mesélt és jókedvű, de érzékeny volt. És olyan, aki eközben erős kézzel irányította a római katolikus egyházat.

A gyászmise után átalakított pápamobilon vitték Ferenc pápát végső nyughelyére, a Santa Maria Maggioréba. A Szent Péter téren összegyűlt tömeg nagy része a helyszínen maradt, hogy ezt kivetítőn nézze. Többen egymással beszélgettek, egy részük a földre ült, volt, aki sírt vagy imádkozott. A téren megjelent több ukrán zászló is. A gyászmise után viszont azt lehetett érezni, hogy Ferenc pápa temetése összehozta az embereket. Azt tette a temetésén, amit 2013-tól tartó pápasága alatt mindig.


„Közel állt hozzánk, szinte, mint egy barát. Azért vagyunk itt, mert elvesztettünk egy barátot, és most gyászoljuk őt” – mondta egy nő pénteken a Szent Péter téren, és meglepő, mennyire igaza volt: a Szent Péter téren a 250 ezer ember között mégis családias légkör alakult ki. A pótolhatatlan egyházfő temetésén az érződött, hogy Ferenc pápa egy pillanatra közelebb hozta egymáshoz a világot. Azt a világot, amelyiket most egy sokkal szomorúbb, de hosszú távon egy sokkal jobb hellyé tett.