
„Nagyon örülök annak, hogy a kiváló kapcsolatok korát élhetjük” – mondta a szlovák kormányfő Orbán Viktorral közösen tartott pozsonyi sajtótájékoztatóján a szlovák-magyar kapcsolatokról. A magyar miniszterelnök hétfői útját eredetileg márciusra tervezték, de végül csak most, április végén utazott a szlovák fővárosba. Orbán legutóbb januárban járt Pozsonyban Robert Ficónál. A mostani látogatáson a szlovák miniszterelnökkel és a köztársasági elnökkel, Peter Pellegrinivel is tárgyalt. Utóbbi találkozóról csak protokollképek készültek, Ficóval viszont közös sajtótájékoztatót tartottak, amelynek
fő mondanivalója az volt, hogy a két ország valójában az EU érdekében szólal fel, nem csak elutasít, vétóval fenyegetőzik, de konstruktív javaslatokat is tesz, és épp ezért mindennél fontosabbnak tartják a tagállamok vétójogának fenntartását, amely nélkül – Fico szavai szerint – lényegében „likvidálnák az EU-t”.
„Az az energia, amelyet befektettünk a jó szlovák-magyar kapcsolatokba az elmúlt 10-15 évben, annak meg lett az eredménye. Ma nincsenek nyitott politikai kérdések, amelyek bennünket zavarnának” – mondta a szlovák kormányfő, aki elismeréssel szólt a szuverenitásért küzdő Orbán politikájáról, „matadoroknak” nevezve magát és a magyar kormányfőt.
Fico megjegyezte, hogy Magyarország hatékonyan harcolt az illegális migrációval és a két ország közösen küzd azért, hogy ne töröljék el az EU-tagok vétójogát. „
Orbán hálás Ficónak
Válaszában Orbán Viktor elmondta: Magyarország mindig számíthat Szlovákiára és viszont. A kapcsolat olyan szintű, amilyenre kevesen gondoltak volna 10-15 évvel ezelőtt.
Orbán elmondta, hogy három kérdésről tárgyaltak részletesen: békéről, szuverenitásról és energiaellátásról.
A békét illetően elmondta, „az volna a dolgunk Európában, hogy üdvözöljük az amerikai békekezdeményezéseket”, mert ez kizárta a háborús eszkaláció veszélyét az orosz-ukrán háborúban.
„Migránsmentes ország vagyunk” – mondta Orbán, aki szerint „az elhibázott migránspolitika” a gyerekeket veszélyeztetné.
Az energiaellátásról elmondta, hogy 900 millió köbméterrel növelik a Szlovákiába irányuló orosz földgáz tranzitját és megjegyezte, hogy sajnos „Ukrajna blokkolja” a szállításokat – azaz ebben a kontextusban is Ukrajnát érte vád Orbán részéről, nem téve említést arról, hogy a háborút Oroszország indította el Ukrajna ellen.
Fico felidézte az orosz narratívát
A rövid beszédek után jöttek az újságírói kérdések. Az EU és a két ország közti viszonnyal kapcsolatban Fico elmondta:
„Kritikus véleményeket fogalmazunk meg az EU-val kapcsolatban” – ismerte el Fico, aki szerint „az EU ereje abban rejlik, hogy az unió tiszteletben tartja majd a tagállamok szuverenitását.”
„Akkor lesz erős az EU, ha visszatér a jogállam és a demokrácia tiszteletéhez” – mondta a szlovák kormányfő a mellett az Orbán mellett, akinek kormánya politikája miatt jogállamisági eljárás van érvényben az EU-ban Magyarországgal szemben.
Fico továbbment, az ellenzéki tüntetésekkel szembenéző Szerbiát, Grúziát hozta fel példaként, ahol a Nyugat próbál befolyást érvényesíteni. Fico ezzel pontosan felidézi a „színes forradalmakat” nyugati manipulációként leíró orosz narratívát.
Annak örülnék, ha az unió nagy játékosai örülnének a szuverén tagoknak. „Gyakorlatiasak vagyunk, láttunk más rezsimeket, láttuk, mi működött és mi nem működött. Ezért kérem, figyeljenek rá, ne tegyenek olyan lépéseket, amelyek az EU likvidálásához vezetnek” – mondta Fico, aki szerint a vétójog szűkítésének gondolata ilyen.
„Sose fogok egyetérteni azzal, hogy bárki az EU-ban büntetést kapjon a szuverén állásfoglalásáért. Nem fogok soha egyetérteni olyan procedúrákkal, amelyek azok megbüntetését célozzák, akik csupán azt teszik, amit választópolgáraiknak ígértek és akik szuverén módon védelmezik a saját nemzeti érdekeiket” – mondta a szlovák kormányfő.
Fico szerint Ukrajna felvételét az EU-ba el kell utasítani, helyette a tagsághoz közelebb álló országokat, például Montenegrót kellene előnyben részesíteni.
„Az egyhangúságot nem lehet feladni, mert az a mi államaink szuverenitását szüntetné meg” – vette át a szót Orbán, aki szerint „lopakodó hatáskörmódosítás” zajlik, a tagállamoktól egyre több jogot vonna el Brüsszel.
„Szerintünk nem Brüsszel garantálja az európai értékeket a tagállamok számára, hanem fordítva. Brüsszelben bürokraták vannak, a bürokraták nem a demokrácia, hanem a bürokrácia barátai.”
Az MTVA kérdezhetett másodikként, arról, milyen „kiaknázható kapacitása” van még a két országnak a migráció ügyében.
„Világosan megmondjuk, mi az országaink nemzeti érdeke, úgy gondoljuk, ez morálisan helyes … de nem szeretném, ha azt hinnék, hogy csak a saját érdekeink védelmében lépünk fel” – Orbán szerint konstruktív javaslatokkal lép fel a két ország az EU-ban. Például az atomenergia területén és az ipari vámok területén. „Azt javasoljuk az ipari vámok területén, hogy egységesen vigyük le két és fél százalékra” – mondta Orbán, aki szerint Magyarország és Szlovákia nem „csak ellenállási kapacitással, hanem konstruktivitási kapacitással” is bír, mert egy sikeres EU-ban érdekeltek mindketten.

Fico szerint „az EU számára a legnagyobb veszély” az, „ha van egy kötelező politikai vélemény, amely alapján támogatni kell az ukrajnai háborút”, azaz, ha nem lehet ellenvéleményt megfogalmazni. „Ha mindig mindennel egyetértettünk volna, ma az EU nem működne” – jelentette ki a szlovák kormányfő, aki szerint igaza volt, amikor az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője ellen szólalt fel, mondván, hogy az EU nem tudja hitelesen képviselni az EU tagországait. „2027-ben az EU teljesen fel akarja számolni az orosz energiaimportot, ez képtelenség… vagy itt van a migrációs paktum, ami nem funkcionál, ehhez mi és Magyarország is negatívan viszonyulunk”. Mi aktívak vagyunk javaslatokat teszünk, nem azért vagyunk ott, hogy azt kiáltsuk, ‘nem’, javaslatokat akarunk megfogalmazni„ – mondta Fico, majd váratlan gyorsasággal véget ért a sajtótájékoztató.
Ukrajna és az energiapolitika közös platform
Bár állítólag Orbán szerint Fico ”berozsdásodott”, de úgy tűnik, ennek ellenére nem mondott le szövetségeséről – a VSquare kormányközeli forrásra hivatkozva azt írta, a Megafon kampányaiért felelős Digitális Szuverenitás Központ is segítette Fico visszatérését a hatalomba, igaz, ezt csak koalícióban tudta megtenni –, pártja, a Smer kampánystábja szoros kapcsolatban áll Budapesttel.
Az egyébként pártját szociáldemokrataként meghatározó Fico és Orbán a közös hangot főként Ukrajnát illetően találta meg. Mindketten ellenzik az Oroszország által megtámadott Ukrajna katonai támogatását és a béke megteremtésére – és a két országnak fontos orosz energiaforrások szükségességére – hivatkozva minél jobb kapcsolatra törekednek Moszkvával. Igaz, a szlovák kormányfő a belengetett vétóval végül mégsem élt a márciusi EU-csúcson Ukrajna ügyében. Végül csak Orbán miatt nem adott ki közös nyilatkozatot Ukrajna támogatásáról az EU állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács. Ehelyett a többi 26 ország, Szlovákia együtt adott ki közös közleményt, amelyben az orosz agresszióval szemben Ukrajna támogatása mellett álltak ki.
Fico viszont vállalt egy olyan gesztust amelyet egyelőre Orbán nem: a szlovák kormányfő elmegy a II. világháború – pontosabban a szovjet–orosz történészi zsargon szerint a Szovjetunió 1941-es német megtámadásától kezdve a Németország kapitulációjáig tartó Nagy Honvédő Háború – befejezésének ünnepi évfordulójára Moszkvába, a Vörös téri katonai felvonulásra. Ezt más EU- vagy NATO-tag vezetője nem vállalja az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború miatt.
A Parameter.sk információi szerint a két miniszterelnök több mint két órás tárgyalásának fő témája a következő, azaz a 2028–2034-es időszakra vonatkozó uniós költségvetés, az illegális migráció és az energetikai együttműködés lesz. Fico pedig a minap arról is beszélt, az uniós tagállamok vétójogának megőrzéséről is beszélni szeretne magyar kollégájával.