Ficót már leszerelték, Orbánt kihagyhatják az EU-csúcson

Az Európai Unió állam- és kormányfői csúcstalálkozóján egyetértettek az uniós védelem megerősítésében, és Ukrajnánál leszerelték a szlovák vétófenyegetést, de azt fontolgatják, kihagyják-e Orbán Viktort az Euractiv és a Politico szerint.
Az Európai Tanács ülésén az EU védelmének megerősítéséről és Ukrajnáról tárgyalnak. Utóbbiról a magyar kormányfő korábban levélben javasolta, hogy egyáltalán ne fogadjanak el írásos következtetéseket.
Az ülés szünetében a miniszterelnök az MTI szerint azt mondta, most azzal küszködnek az európaiak, hogy folytassa-e Ukrajna immáron kizárólagos európai támogatással a háborút, miután az USA jelentősen csökkentette, bizonyos területeken megállította a támogatást. Az európai vezetők többsége abba az irányba érvel, hogy Ukrajnának a háborút folytatnia kell, Európa pedig vállalja át az Egyesült Államok által eddig fizetett pénzügyi és katonai terheket is, „ez körvonalazódik”.
A tagállamok vezetői meghallgatták Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, majd kérdések útján próbálták megérteni, hogy „mi is a helyzet a frontvonalon, valamint azt, hogy mi a helyzet az ukrán elnök fejében és mit gondol a jövőről”. „Azt tudom mondani, hogy a frontvonalon a helyzet változatlan, folynak a harcok.”
Az Európai Tanács este hét óra után visszatér Ukrajna jövőjének témájára, addig pedig a tagállami vezetők megkezdik a tárgyalásokat a jövendőbeli európai biztonsági rendszerről, mondta Orbán.
Az Euractiv és a Politico úgy tudja, fontolgatják, hogy a magyar kormányfőt kihagyják – például úgy, mint egy 2023-as blokkolásnál, az Európai Tanács elnökének nyilatkozatával. Az ülésre érkezve többen is erre utaltak, de azt is hangsúlyozták, mennyire fontos lenne az uniós egység fenntartása. Az Európai Tanács elnöke, António Costa úgy vélte, hogy a jövőben is Zelenszkij mellett maradnak.
Korábban Robert Fico szlovák elnök is vétót lengetett be, de őt a két lap és a Guardian szerint leszerelték azzal, hogy a záródokumentumba betesznek egy részt az ukrajnai földgáztranzitról. Év elején lejárt az erről szóló szerződés az oroszok és az ukránok között, ami ellen a magyar és a szlovák kormány is tiltakozott. Bár a Politico a címében orosz gázról írt a következtetéseknél, ez nincs kimondva a lapban idézett részben. „Az Európai Tanács felhívja a Bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy tegyék intenzívebbé az erőfeszítéseket a gáztranzitügy működőképes megoldására”, beleértve az újraindítását. Ahogy arról korábban írtunk, az ukránok oroszt gázt nem, azerit szívesen továbbítanának, az Európai Bizottság pedig épp egy olyan terven dolgozik, amivel teljesen leszakadnának az orosz gázról.
„Most 26 tagállamot látok, akik készek elfogadni a következtetéseket Ukrajnáról” – mondta az Euractivnak egy uniós diplomata délután.
Macron szerdán Orbánnal, csütörtökön Zelenszkijjel tárgyalt külön
Az ülésen Zelenszkij külön találkozott Bart de Weverrrel, Belgium miniszterelnökével. Az euroszkeptikus ECR-hez tartozó Új Flamand Szövetség vezetőjével a védelmi képességekre összpontosítottak az ukrán elnök szerint. Christian Stockerrel, a semleges Ausztria vezetőjével aknamentesítésről, az energiainfrastruktúráról, bunkeriskolákról és az ukrán élelmiszer-kivitelről egyeztetett. Emmanuel Macron francia elnökkel többek között egy jövő heti találkozóról tárgyalt a nagyobb erőfeszítésekre hajlandó országok katonai képviselőivel.
Macron egy nappal korábban Párizsban Orbánt fogadta. Jean-Noël Barrot külügyminiszter csütörtökön arról beszélt az MTI szerint, hogy Macron érvei „meghallgatásra találtak”. „Úgy vélem, a köztársasági elnök meggyőzte Orbán Viktort arról, hogy még Magyarországnak is – amely néha nagyon kritikusan viszonyul ahhoz a politikához, amelyet Ukrajnával kapcsolatban folytatunk –, elengedhetetlen, hogy ez a szuverenitás a védelem tekintetében, a biztonságunk újbóli kézbevétele érdekében megvalósulhasson” – mondta a francia diplomácia vezetője. A Szabad Európa úgy értesült, Orbán támogatta a közös francia védelmi terveket, de Macron többek között rákérdezett a magyar kormány kavarására is Bosznia-Hercegovinában.