Szoboszlai menedzsere: Az utánpótlásjátékosok 99 százaléka nem szeret focizni, rettegve megy a pályára

Mennyiben más most együtt dolgozni Szoboszlai Dominikkal? Miben tud segíteni az angol liga első magyar győztese a frissen a Liverpoolba igazolt, 20 éves kapusnak, Pécsi Árminnak? Miért nem minden fiatal tehetségnek az övék a legmegfelelőbb ügynökség? A 37 éves Esterházy Mátyás menedzserrel beszélgettünk, aki két év alatt a második játékosát adta el a Liverpoolnak.
Amikor két éve, Szoboszlai Dominik liverpooli átigazolása után beszélgettünk, azt nyilatkozta, hogy rövid távon semmit nem fog belőle nyerni a magyar foci, legfeljebb középtávon. Pécsi Ármin átigazolása már ennek a középtávnak a része?
Ármin nem azért került az angol bajnokhoz, mert nekem jó a kapcsolatom a klubbal, a saját erényei miatt igazolták le. A piac azt látja, hogy ha Dominik vagy más meghatározó játékosok jönnek, jöhetnek Magyarországról, akkor érdemes ezt a régiót erőteljesebben, nagyobb energiákkal figyelni, mint eddig. Épp ezért nagyon óvatosan kell megválasztani, hova igazolnak a játékosok, mert a piac arra is figyel, hogy a nagy figyelmet generáló transzfer után hosszú távon mi történik a játékosokkal.
Hogy utazott el a két szerződéskötésre? Azért az nagy mérföldkő, hogy valaki a Liverpoollal ilyen kapcsolatba kerülhet. Mi volt a 2023-as és a mostani között a hasonlóság és a különbség?
A két játékos útja teljesen különbözik. Abszolút nem párhuzamos sorsokról van szó, eleve két teljesen más ember, más életkor, más poszt, ebben a koordinátarendszerben nehéz megragadni a közös pontokat, azt az egyet leszámítva, hogy a Pool játékosai lettek mindketten. A motivációk is teljesen mások,
Dominiknek semmi köze ahhoz, hogy Ármin végül ezt a projektet választotta.
Összesen három különböző ajánlata volt. Eljuttatta magát egy olyan, tiszteletet kiváltó helyzetbe, hogy különböző projektek közül választhatott. Neki egy feladata van most: saját magát építeni. A kommentelők elvárásai, és az általunk meghatározott fejlődési pálya közt nyilvánvalóan van különbség, elvégre azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy a brazil válogatott kapusa, Alisson elé kerülhet az előttünk álló idényben. Ezek olyan hozzászólások, amiket nem tudok komolyan venni, de azt sem, hogy a nagy konkurencia miatt elpocsékolt év elé nézünk.
Alaposan átrágtuk a lehetőségeket, amikor ezt a döntést meghoztuk, a még akár húsz évig tartó karrierjében ezt gondoltuk a megfelelő és a leghelyesebb lépésnek, és mindannyian bízunk benne, hogy helyesen döntöttünk. 16 éves kora óta a felnőtt öltözőben van, a harmad-, a másodosztályban és az élvonalban is védett folyamatosan. A teste még most is, 20 éves korában is fejlődésben van, akár még magasabb is lehet, de hogy izmot pakolhat még magára, az egészen biztos. Az a lényeg, hogy nem most kell azt a terhet rátenni, hogy szerda-szombat ritmusban védjen, vagy hogy bármelyik európai kupasorozat főtábláján szerepeljen. Most az a fontos, hogy legyen egy éve, amikor kizárólag magára tud figyelni.
Ön is kapus volt. Van abban személy szerint különlegesség, hogy most kapust adott el?
Nincs. Már régen lezártam a futballmúltam. Nyilván másképp tudok beszélgetni egy kapussal, ha nem mond egy szót sem, akkor is tudom, mire gondolhat az adott helyzetben. Ármin már 17 évesen bőven lekörözte az én pályafutásomat, két külön sportágat űztünk.
A közelmúltban egy jótékonysági kezdeményezéssel egybekötött rendezvényt szervezett, ahol Szoboszlai és Pécsi már mint két klubtárs beszélgethetett, miután kiszolgálták a média kíváncsiságát. Nem akkor találkoztak először, de akkor már úgy lazulhattak el, hogy a nyártól együtt lesznek Liverpoolban. Mit lehet még erről a találkozásról tudni?
A média kicsit jobban várta ezt a pillanatot, mint ők. Nincsenek nagy dolgok, Dominik mindenben támogatni fogja, ahogy ígérte. Az emberi kapcsolatuk most fog indulni, most ismerik majd meg egymást közelebbről. Árminnak lesznek nehéz pillanatai, amikor fáradt lesz, lelkileg nehezen fogja bírni, mert hiába erős, és pontosan tudja, hogy hosszú távra kell terveznie, akad majd olyan pont, amikor elbizonytalanodik. És akkor ott lesz mellette valaki, aki maximálisan jót akar neki, és aki már átment hasonló nehézségeken. Lehet, hogy lesz egy olyan gesztusa, egy olyan mondata, amit csak ő tanácsolhat neki, és amiből éveken át táplálkozhat, vagy elkíséri élete végéig.
A futballöltözőben ezt nem kapod meg, mert az könyörtelen világ.
Nem csodákra kell gondolni, mondom még egyszer, egy-egy mentori, jóakaratú buzdításra. Egyébként két korábbi válogatott kapus, Gulácsi Péter és Bogdán Ádám is írt neki, korábban mindketten a Liverpool kötelékébe tartoztak, ők is a támogatásukról biztosították. Mi is segíteni fogjuk, de innentől minden rajta múlik.

Menjünk egy kicsit vissza az időben. 2014-ben hárman ülnek egy székesfehérvári lakótelepi lakásban. A 14 éves Dominik, az apja, Zsolt és ön. Konkrétan elhangzott a Liverpool neve ebben a beszélgetésben? Mert az elhangzott, hogy bajnoki címet akar nyerni, és persze BL-t is, és tizenegy évvel később a bajnoki cím már nem álom, hanem valóság lett.
Nem került szóba a Liverpool. De annyiban helyesbítenék, hogy ez akkor sem álom, hanem cél volt, amit mindhárman elérhetőnek gondoltunk, ha a képességeit vagy a szorgalmát vesszük alapul. Nem jövendőmondók, illuzionisták vagyunk, ezért konkrét csapatnév fel sem merült bennünk. A szintet határoztuk meg akkor.
Kiben volt a legerősebb a hit hármójuk közül, hogy ez a cél, egy topligás bajnoki trófea nagyon is reális?
Mindenkiben erős volt, nem lehet különbséget tenni. Ha mi nem hiszünk a játékosban, akkor rossz polcokra helyezzük, ami hiba. Bármelyik projektet nézzük, a játékos a lényeg, neki kell felkelni, majd odaérni az edzésre, és ott mindent beleadni. Mentális okai is van annak, hogy valaki meddig jut. Tanácsokat természetesen mindenkinek adhatunk, hogyan érje el a benne rejlő maximális potenciált, ám az már a labdarúgón múlik, mennyit fogad meg belőle.
A cégének van egy adatbázisa a játékosokról. Mit lehet tudni erről? Mit vizsgálnak?
U14-ben kezdjük el aktívan követni a fiatalokat a klubjaikban. A felderítéskor egy meccs mind a 22 játékosára, a cserékre is kíváncsiak vagyunk. Nemcsak egyszer nézünk meg egy csapatot, mert egyszer elcsúszhat valaki a radar alatt, ha rossz napja van. Fontos volt, hogy saját adattal dolgozzunk. Ezt építettük fel egy évtized alatt, ez a belső adatbázis a saját fejlesztésünk. Évről évre változik, ahogy a szempontjaink is finomodnak.
Ha leülünk beszélgetni egy családdal, nem azt mondjuk, hogy de jó lenne, ha velünk dolgoznának, hanem elővesszük a meccsriportjainkat, és konkrét benyomásokról, tényekről kezdünk el beszélni. Napra pontosan meg tudjuk mondani, hogy mikor láttuk a gyereket először, és mondjuk kétéves távlatban már a fejlődési pályájáról is beszélgethetünk. Alapelv, hogy nem mellébeszélni és ígérgetni kell, azt soha senkinek sem mondtuk, hogy a Real Madridtól hozunk majd ajánlatot. Nem statisztikát vezetünk, hogy hányszor passzolt rosszul vagy jól, hány párharcot nyert meg. A látottakat, az érzéseinket dokumentáljuk. Ezekből igyekszünk a lehető legobjektívebb képet kialakítani. A legfontosabb az, hogy megbízható legyen az értékelésünk. A következő lépcsőfok, hogy a nemzetközi piacot is teszteljük. Ezek a visszajelzések finomítják a saját véleményünket.
Ezek a tesztek azért is fontosak, mert megeshet, hogy mi kiemelt tehetségként tekintünk valakire, ám a másik oldal nem osztja a nézeteinket. Ez persze fordítva is igaz lehet, elképzelhető, hogy mi nem veszünk észre valakit, és ilyenkor felhívják a figyelmünket arra, amit mi elsőre nem láttunk.
A 13 éves Pécsiben mi fogta meg?
A higanymozgása, a mentalitása, az alkatában rejlő lehetőség és a technikai tudása. Nagyon jó visszajelzés volt, hogy amit annak idején megláttunk benne, azt a nyáron megerősítették elég komoly szintről.

Az ország első számú menedzserének szokták nevezni. Szereti ezt a titulust?
Jobban szeretem, ha egyszerűen csak Esterházy Mátyásnak hívnak. A játékosaimnak szeretnék fontos lenni, az ő mikroközösségükben az első helyen lenni. Plusz milyen szempontból vagyok első számú? Van olyan válogatott játékos, aki semmilyen szinten nem kötődik hozzám, hiszen mások is vannak a piacon.
Nem vagyunk mindenkinek jó ügynökség. Egy speciális körnek vagyunk jó ügynökség. Felesleges ezen a terepen versenyt hirdetni, pláne győztest. Meg lehet nézni az árbevételt, a játékosok értékét, de ez semmit nem mond el arról egy fiatal srácnak és a családjának, hogy mi kik vagyunk, és neki milyen utat képzelünk el. Emellett persze voltak csalódásaim is, amik ugyanúgy fontos pontjai voltak a személyiségfejlődésemnek, ezeket beépítettem, hogy okuljak belőlük.
Azt kimondani, hogy ön Szoboszlai Dominik menedzsere, mennyiben különbözik most attól, amikor öt vagy akár csak két éve ezt mondta?
Semennyiben. Ezt a legőszintébben mondom. Én tíz éve dolgozom együtt egy Premier League-győztessel, de már 15 vagy 16 évesen is büszkeség volt vele együttműködni. Elhiszem, hogy egy kívülállónak ez értelmezhetetlen, mert mást látnak, a reklámokat, az óriásplakátokat. Nem álszerénységből vagy kötelező jófejségből mondom, hogy nincs semmi változás.
Mik most a legnagyobb kihívások ön előtt?
Ugyanaz a kihívás mindennap. Nem poharakat árulunk, hogy kizárólag az árbevétel növelése legyen a cél. Fiatalon találni játékosokat, akik két-három év múlva, majd hét-nyolc év múlva sikereket hoznak, ez a cél. Vannak a látókörünkben nagyon tehetséges, szép jövő előtt álló fiatalok, őket szeretnénk eljuttatni a legjobb helyekre.
A karakter hiánya a zsenit középszerűvé teszi, mondta egyszer. Kifejtené ezt bővebben?
A futballtudás alap, de ha valakinek a szemében, a tekintetében nincs még valami plusz, akkor sokkal nehezebben veszi a lépcsőfokokat. Van egy fixa ideám: a magyar utánpótlásban a játékosok 99 százaléka nem szeret focizni. Csinálja, de nem szereti igazán. Retteg, amikor kimegy a pályára. Eleve azt az egy százalékot keressük, akinek örömet okoz, ha kifut a pályára, és nem fél a hibától, nem fél semmitől. Két-három kérdésből kiderül, hogy kinek mit jelent a foci.
Kihagyhatatlan kérdés két szezon között, hogy mi volt az előző legszebb pillanata?
Nem szeretem az ilyen kérdéseket, mert ha választok, akkor kihagyhatok valami fontosat. Nyilván Dominik PL-győzelme meghatározó, és ez is lenne a logikus válasz, de az egy folyamat volt, fel lehetett készülni rá, és hétről hétre jutottunk hozzá közelebb. Említhetném azt is, hogy Ármin karaktere, fejlődése és beérése tényleg szép és emlékezetes dolog számomra.
A Koppenhága ballábas középpályását, a 18 éves Németh Hunort nemrégiben bemutattuk, miután kapott egy fontos díjat Dániában. Hogy látja, bemutatkozhat a következő szezonban a Bajnokok Ligájában?
A Koppenhágának először is be kell jutnia a csoportkörbe. Maga a BL-bemutatkozás egyébként most még nem releváns, mert úgy tervezzük, hogy a következő szezonban fokozatosan beépül a Kobehavnba, hogy aztán majd eljusson oda, hogy 2026–27-ben alapembere legyen a csapatának. Természetesen benne van, hogy berúgja az ajtót, de legyünk reálisak és türelmesek. A dánok 2030-ig hosszabbítottak vele, ha nem látnák benne azt, amit magunk is, nem valószínű, hogy új szerződést ajánlanak neki. Elég nagy nyomást tesz saját magára, ez a karakterjegy nekem tetszik. Ha valami, ez nem a középszerűség jellemzője.
A magyar válogatott szeptemberben kezdi a világbajnoki selejtezőket. Ott lesznek a 2026-os vb-n az ügyfelei?
Nem jós vagyok, ahogy már korábban céloztam rá. A számok azt mutatják, hogy négy meccset meg kell nyerni a pótselejtezőhöz, és ott lehet esélyünk. De már az sem magától értetődő eredmény, hogy Örményországot vagy az íreket oda-vissza legyőzzük. Portugália legyőzése nem reális, ezt a kapitány is érzékletesen elmondta. A pótselejtezőben viszont bízom, és abban is, hogy Magyarország végig versenyben lesz.