
Ezt a cikket a Telex és az autóMAGAZIN együttműködésének keretében olvashatják.
Nagyon vegyes volt a Tesla Cybertruck fogadtatása, de Elon Musk cége nem is akarhatott mást a szokatlan formájú monstrummal, mint különc vásárlókat facsarni a döbbent tömegből. Bárhol felbukkan a több mint öt és fél méter hosszú, több mint háromtonnás szörnyeteg, azonnal magára vonja a figyelmet. Hatása ugyanez akkor is, ha nem fizikai valójában jelenik meg, csupán kiderül, hogy az eredeti ígérettel ellentétben mégsem golyóállóak az ablakai, hogy a rozsdamentes acélból készült karosszérián korróziós nyomok jelenhetnek meg, a szakértő szerint halálos veszélyt jelent a gyalogosokra és a kerékpárosokra, vagy éppen vissza kell hívni az összes példányát, mert leválhatnak róluk a burkolati elemek. Mindenesetre a gyártás kezdete után egy évvel nyereségessé vált a kezdetben 38–45 millió forintnak megfelelő összegért kínált típus eladása.
A Cybertruck valóban kegyetlenül bánik a környező forgalom résztvevőivel, mert az elején a szabadon álló, éles szélű fémlemezek legrosszabb esetben feldarabolhatnak bármilyen, a kocsinak ütköző élőlényt, de mindenképpen szörnyű sérüléseket okozhatnak neki. A gyalogosok és a kerékpárosok mellett a kisebb autóknak is ajánlatos menekülniük előle, ezért nem elképzelhető, hogy a szigorú európai biztonsági előírások mellett a jelenlegi formájában rendszámot kaphatna a kontinensen. Erre csak kósza kísérleteket láthattunk eddig, de ez nem jelenti azt, hogy hamarosan szabaddá válik az út a Cybertruck előtt.
Azt, hogy mennyire más megítélés övezi származási országában, pontosan jelzi, hogy az Egyesült Államok közlekedésbiztonsági hivatala, az NHTSA tesztjén az elérhető ötből öt csillagot szerzett a típus. Ebben a gyári videóban a sérülékenyebb közlekedőkre leselkedő veszélyekkel kapcsolatos félelmek oszlatása mellett a típus ütközéses és borulásos biztonsági próbái is láthatók:
Az általunk kipróbált példány acélkarosszériáját narancssárga fólia védi a korróziótól, kizárólag promóciós célokra használják, és csak magánterületen lehet vele közlekedni. Az Arnold NextG vállalat kormány- és futóművekkel foglalkozó szakembereivel együtt próbálhattuk ki, mert minden kritika ellenére el kell ismerni, hogy a Cybertruck műszaki megoldásai úttörőnek számítanak. Ez az első szériaautó, amelyben elektromosan vezérelt összkerékkormányzás található. A rendszer az első és a hátsó kerekeket mechanikus vagy hidraulikus kapcsolat nélkül kormányozza. Merész, de elkerülhetetlen megoldás ez, ha valóban teljesen önvezető autókat akarunk építeni.
A legnagyobb Teslába könnyebb beszállni, mint első látásra gondolnánk. Az utastér a márka más modelljeiben látott módon egyszerű és következetes formavilágú, így semmi sem vonja el a vezető figyelmét a forgalomról, igaz, a szélvédő egy pick-uphoz képest rendkívül lapos szögben áll, és a masszív A oszlopok erősen korlátozzák a körkörös kilátást.

A háromtonnás villanyautó csendesen és simán megindul álló helyzetből. A két motorral és az optimalizált teljesítményszabályozással felszerelt, összesen 600 lóerős Tesla-hajtáslánc ugyanolyan lenyűgöző, mint az eddig ismert típusokban. Teljesen feltöltve körülbelül négy másodperc alatt gyorsítja 100 kilométer/órára a szörnyeteget, ami a benzinmotorral szerelt szupersportkocsik szintje. Ilyen menetteljesítményre még nem volt példa ebben a súlycsoportban, pláne nem terepgumikon.
A tesztelt példány az olcsóbb változat, amelynek végsebességét 180 kilométer/órára korlátozták, ezért aki gyorsabbra vágyik, annak a hárommotoros Cyberbeast verzió jelenthet megoldást. Az 845 lóerős, 2,7 másodperc alatt gyorsul álló helyzetből 100 kilométer/órára, és 209 kilométer/óra a végsebessége, miközben mindkét kivitel több mint 500 kilométert tehet meg két feltöltés közt. A Cybertruck rugóútja 305 milliméter, ennek megfelelően kanyarodáskor erősen rátámaszkodik a kanyar külső ívén futó első kerekére. Nehéz elképzelni, hogy az erősen terhelt abroncs hogyan viselkedne gyors lejtmenetben, de ezt a tesztpályán nem volt módunk kipróbálni.


Vajon hogy jut át ez az óriáscsúszda a gyors kanyarokon? Elég furcsán, mert a Cybertruck kormányzása egyre nagyobb késleltetéssel működik a gyorsan ismételt manőverek közben, végül pedig egymás után repülnek el a szlalompálya műanyagbójái, mert nem tudjuk tartani az irányt. Furcsa jelenség ez, mert például egy bizonyos kormányszögtől nagyon progresszív lesz a kormányzás, vagyis egy adott állásnál is egyre nagyobbat fordul az autó, minél tovább tart a kanyar.
Szuperkényelmes viszont finom manőverezéskor és talán terepen is, de nagyobb sebességű kanyarodáskor, pláne több egymást követő ívnél, megszokást igényel. Összességében végállástól végállásig nem is kell egy teljes fordulatot fordítani a kormányt. Ez nagyon könnyen kezelhetővé teszi a Cybertruckot, de jó pár kilométer kell hozzá, hogy megszokjuk.


De mi az oka a furcsa viselkedésnek a szlalomozás közben? A válaszhoz elég elfordítani álló helyzetben a kormányt. Egy bizonyos ponton úgy tűnik, hogy a kormányzásról gondoskodó részegységek már nem követik a kormánykerék parancsait, láthatóan lemaradnak.
A szakértőknek ez abszurd és hihetetlen. És minden bizonnyal foglalkozniuk kellene vele az engedélyező közlekedési hatóságoknak azokban az országokban, ahol a Cybertruck egyáltalán rendszámot kaphat. Ez a Tesla továbbra is lenyűgöző autó, provokatív megjelenése mellett valóban jól teljesít a menetdinamika terén, méghozzá könnyedén. A rakodófelületre és az elöl lévő tágas csomagtartóba, a frunkba is sokat lehet pakolni, vagyis nagyon praktikus, de összességében a vadnyugat végtelenjére készült, ebben a formában alkalmatlan arra, hogy részt vegyen az európai forgalomban.