Magyar kormány: Az Európai Unió életben akarja tartani Ukrajnát. Ennek nem szabad megtörténnie
Az régóta nyilvánvaló, hogy a magyar kormány komolyan szorgalmazza, hogy az ukrán háborúnak minél előbb le kell zárulnia, függetlenül attól, hogy ennek milyen hatása van Ukrajnára. Ebben a törekvésében a jelenlegi amerikai vezetés és az „általa vezetett »békepárti« országok” képében kulcsfontosságú szövetségeseket is talált Orbán Viktor, aki Orbán Balázs szerint három éve képviseli a békepárti álláspontot.
A miniszterelnök az Ukrajna támogatásáról kialakult uniós konszenzussal is szembement a héten, a kormány pedig szombaton a hivatalos Facebook-oldalán egyértelmű üzenetet küldött arról, hogy mit gondol az EU tagállamok által képviselt álláspontról. Mint kiderült, a kormány úgy értékeli az Európai Tanács ülésén Ukrajna segítése érdekében elfogadott dolgokat, hogy az Európai Unió
- életben akarja tartani Ukrajnát,
- finanszírozná az egymilliós ukrán hadsereget és az ukrán államot
- felvenné Ukrajnát gyorsított pályán.
Ezután azt írják, ennek nem szabad megtörténnie, a képhez pedig azt fűzték még hozzá, hogy az Európai Unió túlvállalja magát, és ennek nem lehet jó vége gazdasági szempontból. Tehát még egyszer, a kormány a hivatalos Facebook-oldalán olyan képet tesz közzé, amelyen konkrétan az szerepel, hogy Ukrajna EU általi életben tartásának nem szabad megtörténnie.
A poszt alapján ennek alapvetően gazdasági okai vannak a kormány szerint, és azt is érdemes megjegyezni, hogy a poszt Orbán szombati kijelentéseit zanzásította, de ettől még elég érdekes az üzenet az Ukrajnát az utóbbi időben egyre gyakrabban „terület”-ező kormánytól is. A miniszterelnök szájából a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján hangzott el az, hogy az EU életben akarja tartani Ukrajnát. Szerinte egy olyan súlyú dolog, amely Magyarország sorsát közép- és hosszú távon is meghatározhatja, ezért indít véleménynyilvánító szavazást az ügyben.
Frissítés: a korábban itt elérhető posztot a cikk megjelenése után törölték, vagy legalábbis privátra állították, így a beágyazást lecseréltük a kormány által megosztott képre.

Erre azért lehet egyre inkább szükség, mert az amerikaiak Volodimir Zelenszkij fenyegetésével, hírszerzési információk visszatartásával és az oroszoknak kedveskedéssel – például az ottani kiberműveletek állítólagos beszüntetésével – szeretnék elérni a mihamarabbi békét, Trump pedig arról beszél, hogy a saját feltételeihez ragaszkodó Putyinnal könnyebb szót érteni, mint a megtámadott, honvédő háborút folytató ukránokkal.
Ukrajna támogatása egyébként egyre inkább átterelődik egy önkéntes csoporthoz: nemcsak uniós, hanem más európai és akár a kontinensen kívüli országok körébe, ami a párizsi és londoni csúcstalálkozókon formálódik. A „tettre készek koalíciójának” keretét a résztvevők alapján inkább a NATO adja néhány tagot leszámítva, mint egy kibővített EU.