Orbán Viktor lepoloskázta a kritikusait, Magyar Péter 12 kérdésben kéri ki az emberek véleményét

- A miniszterelnök arról beszélt a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, hogy a brüsszeli birodalom a magyarok szabadságára pályázik, de a magyarok tizenöt éve nem térdeltek le Brüsszelnek, Sorosnak és a liberális amerikai birodalomnak.
- Orbán Viktor minden eddiginél durvább kifejezést használt a bírókra, civilekre, újságírókra és ellenzéki politikusokra: kitakarítaná „az áttelelt poloskákat”.
- A Tisza Párt oktatásról, egészségügyről, nyugdíjasokról, a miniszterelnök fizetéséről, az szja-csökkentésről és Ukrajna EU-tagságáról is kikéri az emberek véleményét. Magyar Péter az Andrássy úti megmozdulásukon megígérte a nemzet újraegyesítését, és kiadta követőinek az új jelszót: „nyergelj, fordulj”.
- A Magyar Kétfarkú Kutya Párt a Szabadság hidat foglalta el, ahol Kovács Gergely azt mondta, ma Magyarországot a Karmelita kolostor fura ura tartja fogságban.
- A Mi Hazánk a Pilvax közben tartotta a saját megemlékezését, ahol Toroczkai László a fideszes politikusok elszámoltatását ígérte.
- Ilyen volt az idei március 15-e.
Bódis Kriszta, akit a közönség „Kriszta, Kriszta” skandálással fogadott, a felvilágosodás kori Európát idézte fel: ahol az urak fényűző palotákban lakmároztak, a parasztok pedig szenvedtek és éheztek.
„A vallási vezetők nem a lelki üdvöt szolgálják, hanem a hatalmat védik. A tudás néhányak kiváltsága, mert így könnyebb a népet uralni” – mondta. „Ismerős, ugye? Ekkor mondták ki először: az ember szabadnak születik, nem alattvalónak.”
Kovács Gergely, a Kutyapárt társelnöke, Hegyvidék polgármestere szokásához híven rendhagyó beszédet tartott. Egy úgynevezett „beszedológiai szakértő” segített Kovács Gergelynek a beszédben, aki elmondta neki, hogy milyen elemei kell hogy legyenek egy 1848-ra emlékező beszédnek. Ezeknek Kovács eleget is tett, de közben folyamatosan parodisztikusan utánozta Magyar Péter és Orbán Viktor beszédeit is.
„Ma Magyarországot a Karmelita kolostor fura ura tartja fogságban” – mondta a hegyvidéki polgármester, de ők „átlátnak a szitán. (…) Orbán Viktor rossz és alacsony és kövér, áááá” – üvöltötte Kovács Gergely, de azt is mondta, hogy a miniszterelnök miatt zárnak be az éjjel-nappali dohányboltok éjfélkor.


„Dicsőséges nagyurak!” – Petőfi Sándor versét szavalja Sodró Eliza a Tisza Párt rendezvényén.

Rengeteg dolgunk lesz, hogy vissza tudjuk adni az egyenruhások becsületét, mondta Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt rendezvényén az Andrássy úton.
Arról beszélt a volt vezérkari főnök, hogy azért élhetünk ma biztonságban Magyarországon, mert az egyenruhások lelkiismeretesen teszik a dolgukat nap mint nap.
„Tudjuk, hogy a diktátori jellemzőket magán hordozó pártpolitikai vezetés újra cáfolni fog mindent, és tovább fogja folytatni a lejárató kampányt”
– fogalmazott. Talán még szakértőt is találnak szerinte, aki azt mondja, hogy a tokaplasztikán kívül hajbeültetése is volt. „De mindent hiába, mert az állomány tudja, hogy igazam van, és hogy senki nem hagyunk hátra.”
„Én mindig a hazámat szolgálom. Jelentem, befejeztem” – zárta a beszédét Ruszin-Szendi Romulusz.
Ruszin-Szendi azt mondta, hogy a fizetési anomáliákat fel kell számolni, szerinte az nem állapot, ha egy riaszos (rendvédelmi igazgatási alkalmazott) kollégák hosszú évek munkája után 250 ezer forintot visznek haza, miközben főtisztek burkolónak készülnek. „Helló! Ez így nem mehet tovább!”
Szerinte óriási probléma, ha a kormány a saját intézkedéseinek káros hatásait nem látta előre. Arról beszélt, hogy az egyenruhások körülményeinek folyamatos leépítése a háborús veszélyhelyzet közepén közel áll a hazaáruláshoz.

„Ha van véleményed, ami eltér az állampárt egyetlen vélt igazságától, akkor vállalnod kell a negatív következményeket, ami utolér téged és mindenkit, aki közel áll hozzád” – folytatta Ruszin-Szendi Romulusz a beszédét.
Azt üzenik szerinte, hogy ne merészelj ellentmondani a központi irányelveknek. „Tudjátok, miért teszik ezt? Mert félnek a hatalom elvesztésétől, és félnek, ha nem ők uralkodnak, akkor minden kiderül.” A katonák erre azt mondják szerinte: „ne félj, rettegj”
„Elég volt a goebbelsi propagandából, a csinovnyikok hatalmi arroganciájából” – jelentette ki Ruszin-Szendi Romulusz, majd arról beszélt: a Tisza vissza szeretné adni a hivatástudatot minden egyenruhának.
„Mocskos Fidesz!” – skandálja a tömeg.
„Nem megy nekik más, csak a degradálás, a félelemkeltés” – mondta Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, aki Petőfi soraival köszöntötte az embereket. Ruszin-Szendi szerint a mai magyar honvédség ott és akkor született, mikor a magyar népnek elege lett a Habsburg elnyomásból, és a teljes lakosság azt mondta: elég.
A volt vezérkari főnök szerint felháborító, hogy a nagy költő, Petőfi nevét lecserélték egy budapesti laktanyán. Szerinte egyértelmű, hogy a mostani kormány nem ért a honvédséghez, és nem értik Magyarország valódi értékeit. „Ahelyett, hogy valóban gondoskodnának a magyar emberekről, katonákról, tűzoltókról, tanárokról, ápolókról, mást csinálnak, mert ez nem megy nekik, csak a félelemkeltés, a degradálás.” Hozzátette: „Azt gondolják, ha félelemben tartanak minket, behódolunk.”
Nagyjából félig telt meg a Pilvax köz 15 órára a Mi Hazánk megemlékezésére. A rendezvényre együtt vonult be a Mi Hazánk Ifjak nagyjából 40-50 fős csoportja a lengyel Összlengyel Ifjúság szélsőjobboldali ifjúsági szervezet néhány tagjával.



A helyszínen szórólapokat is osztogatnak „Mit kíván a magyar ifjúság?” címmel.

Heltai Jenő Szabadság című versét szavalja el az elsőként színpadra szólított Rusznák András Kaszás Attila-díjas színművész. Elkezdődött a Tisza Párt műsora az Andrássy úton.


„Ti magatok vagytok a hősök, a Tisza hősei” – köszöntette a Bajcsy-Zsilinszky út és Oktogon között összegyűlt tömeget Péter Petra műsorvezető. Péter Petra arról beszélt, hogy a következő évben az összekapaszkodás lesz a legfontosabb, mert „csak így, együtt tudjuk megcsinálni”.
Délután három előtt nem sokkal elkezdett kicsit elkezdett nőni a tömeg a Kutyapárt rendezvényén. Kicsit szellősen, de a Szabadság híd majdnem felét megtöltötték. Jellemzően fiatal társaságok vannak a helyszínen, de vannak, akik családdal érkeztek. Igazi karneválhangulat van, sokan vesznek részt a standoknál a programokon, közben a színpadon a DJ főleg klasszikus reggaeket játszik.




Megérkezett közben a Kutyapárt társelnöke, Hegyvidék polgármestere, Kovács Gergely. Nemsokára ő is beszédet fog mondani, valamikor negyed 4 után.
„Árad a Tisza” – hét közepén mutatták be a Tisza Párt új himnuszát. Most a közvetítőn is bemutatják a klipet.
A Deák tér felől csak a mellékutcákból lehet megközelíteni a színpadot és az Andrássyt, mindkét oldal le van zárva. A tömeg most már az Oktogonnál kezdődik, a Teréz körúton is sokan érkeznek, főként villamossal. A dugó hatalmas, mert bár rendőrök próbálják az Andrássy felé terelni az embereket, minden villamossal nagyon sokan jönnek.

Az esemény szervezői nemcsak Liszt Ferenc térnél, de az Operánál és a Nagymező utcánál is kivetítőt állítottak fel, erre szükség is lesz mert az Oktogontól már nehéz eljutni a színpadig.
Nagy Ervin és Ruszin-Szendi Romulusz is a helyszínen van már.






Az Operával szemben egy üzenőfalat helyeztek ki, amire bárki felírhat bármit. Valaki Orbán Viktor beszédéből ihletődve azt írta fel: „je suis poloska”. Ha kíváncsi, Ön is poloska-e, töltse ki ezt a kvízt!
A Tisza Shop is kitelepült az eseményre: a tiszás kitűző 3490 forintba kerül, egy póló pedig 6990 forintba. 5000 forintért vehetünk tiszás bögrét és 13 ezer forint a Tisza Párt hivatalos pulóvere.
Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom alapítója, Novák Katalin volt elnöki tanácsadója készített egy szelfit a Kossuth-díjas Nagy Feróval a 2-es metróra várva.

Orbán Viktor tizenöt évnyi teljhatalmú kormányzás után eljutott odáig, hogy bárki, aki kicsit is szembemegy hatalmával vagy kritizálni meri politikáját, az megvetendő, megszégyeníthető, tulajdonképpen még csak embernek sem tekinthető. Így foglalható össze, mi volt a miniszterelnök idei március 15-i beszédének legfontosabb üzenete. A részletes elemzésünk itt olvasható.
A zászlók és a Tisza szigetes transzparensek miatt nem lehet látni a színpadot a Káldy Gyula utca vonalánál állva.

Magyar Péter eseménye hivatalosan 15 órakor kezdődik. Miközben érkeznek az emberek, az „árad a Tisza” és az „Orbán, takarodj” rigmusokat skandálják.


A 24.hu közvetítése szerint délután kettő előtt az Opera előtt a Tisza Szigeteknek van országos találkozója. Az épület előtti teret nagyjából betöltik a kistelepülések neveivel ellátott nemzeti lobogók és Tisza Szigeteket hirdető táblák.

A színpadon először Tarr Zoltán EP-, majd Bujdosó Andrea fővárosi képviselő szólalt fel, aztán Farkas Dezső, a Tisza Szigetek főszervezője köszöntötte a résztvevőket.
Ezzel a szöveggel töltött fel egy képet a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, amihez egy fotót csatoltak a Rákóczi úton álló buszokról. (Amikkel Orbán Viktor beszédére jöttek egyébként az emberek.)
A Kutyapárt 14 órától ünnepel a Szabadság hídon.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt azt ígérte, a szombat délutáni megmozdulásukon „belakják a Szabadság hidat március 15-én, pláne, hogy idén is március 15-re esik”. A párt rendezvénye miatt le is zárták a hidat, de messze nem csak a rendezvényre érkezők sétálgattak a helyszínen. Délután kettő előtt pár perccel elég szellősen voltak a hídon, nagyjából a negyedét töltötték meg.
A Kutyapárt rendezvényeire jellemző humoros elemek most se maradtak el. A Szabadság híd közepén áll egy Trabant, amire az van írva, hogy „igen, ez kormányváltós”. A híd Szent Gellért térhez közelebbi oldalán standokat is felállítottak, van például ígérgetős céldobálda és ugráló lázárvár is.



Egy Balatonfűzfőről érkező négy fős társaság tagjai azt mondták a Deák Ferenc térnél, hogy 2014-óta minden alkalommal a Fidesz ellen tüntettek. Egyikük öltözéke elárulta, hogy jelenleg a Tisza Párt szimpatizánsa.

Jelentősen, akár egy órával hosszabb utazási időre és pótlóbuszos átszállásra kell számítania annak, aki Szolnok és Budapest között szeretne utazni szombaton, a problémát felsővezeték-hiba okozza – írja a MÁV. Olvasónk és az atv.hu is azt írja, a közlekedési kellemetlenség számos fővárosba igyekvőnek okoz fennakadást, többen állítólag a délutáni Magyar Péter-beszédre próbálnak eljutni.
A hajdú-bihari Tisza-szigetesek végül különbuszt béreltek, hogy eljussanak Budapestre. A kialakult helyzetről itt olvashatnak bővebben.

A politikailag megosztott Győrben külön ünnepelte március 15-ét a Fidesz-KDNP frakció és külön az ellenzéki oldalt képviselő városvezetés. A jobboldal már 14-én megemlékezett a forradalomról, Fekete Dávid Fidesz-KDNP frakcióvezető arról beszélt, hogy 177 éve és most is „egy birodalom akarta birtokolni az országot, a várost és végső soron minket”, most pedig „egyszerre kell megküzdenünk háborúkkal, járványokkal, illegális migrációval, energiaválsággal, és azokkal, akik veszélyeztetik a szuverenitásunkat, a békénket, a szabadságunkat”.
Pintér Bence (Tiszta Szívvel a Városért-LMP-Momentum) polgármester szombaton, a város hivatalos ünnepségén az egyenlőségről és az önrendelkezésről azt mondta, még mindig vannak olyanok, akik egyenlőbbek az egyenlőknél, és „ma nem a bécsi Hofburggal kell megvívnunk csatáinkat azért, hogy helyi ügyeink helyben dőlhessenek el. Ma az önkormányzatoknak a budai várban kell megvívni a csatát, ha azt akarjuk, hogy a helyben megtermelt javakról itt helyben dönthessünk.”
Győrben idén elmaradt a lovas katonai hagyományőrzők díszmenete, mert a várossal szomszédos Kisbajcson ragadós száj-és körömfájás megbetegedés ütötte fel a fejét, a szarvasmarhatartó telep 1700-as állományát mára felszámolták, de a két évtizedes hagyomány meg kellett törni, a felvonulást nem lehetett
megrendezni.
A Jobbik szokásához híven a budapesti Batthyány-örökmécsesnél ünnepelt. A párt elnöke, Adorján Béla itt arról beszélt, hogy a béke és a nemzeti egység megteremtése napjaink legfontosabb feladata, miközben a magyarok között békétlenség uralkodik, nincs egyezség még a legfőbb nemzeti kérdésekben sem. Adorján szerint azt kellene megérteni, hogy az önös érdeknél vannak nemesebb és magasztosabb szempontok, például az, hogy nem engedhető meg, hogy „egy felelőtlen kormány éket verjen magyar és magyar közé”.
A Jobbik elnöke szerint ma is aktuális az 1848-as forradalom számos követelése, köztük a sajtószabadság megteremtése, ami szerinte most a politikai propaganda eltörlését jelenti, a törvény előtti egyenlőség, benne a képviselői mentelmi jog megszüntetésével, vagy a nemzeti őrsereg megteremtése, mivel szembe kell szállni Oroszország nyugati terjeszkedésével. „Annyi vér és áldozat után sem értettük meg, hogy ha megjelennek az életünkben az oroszok, az jót nem hozhat nekünk. Ahogy azt sem értettük meg, hogy egy nemzetet nemcsak fegyverrel, de pénzzel is le lehet igázni”, mondta Adorján.
A szegedi szokások szerint a városrészek a héten külön-külön is tartottak már megemlékezéseiket. Ahogy évek óta, most is külön ünnepelt az önkormányzati képviselők közül a Fidesz-KDNP frakciója. „1848 forradalmárainak eszméi a szabadság, egyenlőség, testvériség voltak, és ezekért az egyetemes értékekért ma is küzdenünk kell. A világban ma egyre több vezető politikus kérdőjelezi meg az alapvető szabadságjogokat, és ahol az autoriter rezsimek és a dinasztiák megerősödnek, ott gyorsan romlik a demokrácia” – mondta Szabó Sándor MSZP-s országgyűlési képviselő a szegedi március 15-i ünnepségen.

Szabó felidézte a forradalom céljait, és Kossuth Lajos Szegeden elmondott beszédének híres sorait: Szegednek népe, nemzetem büszkesége. A Klauzál téren a Szegedi Nemzeti Színház művészei, a Szeged Táncegyüttes, Csizmadia Anna, Nagy Gábor, Szokolay Dongó Balázs népzenészek, a Szeged Városi Kórusegyesület kara, és a Fricsay Ferenc Városi Koncertfúvószenekar adtak ünnepi műsort. Végül az ünnepségen részt vevő szervezetek képviselői megkoszorúzták Kossuth Lajos szobrát.