A chemszextől a szivárványos templomokig jutottak a fővárosi képviselők

53 napirendi ponton és tíz órán keresztül nyúzták egymást a Fővárosi Közgyűlésben a képviselők. A szivárványosra kivilágított templom ötlete kifejezetten népszerűtlen volt, de több másik fontos ötlet és elképzelés is téma volt, köztük a díszkivilágítás meghosszabbítása, a reptéri busz olcsóbbá tétele. Még a Római parti mobilgát is előkerült, emiatt egyébként felháborodott tüntetők is megjelentek az ülésen.
A közgyűlési vita egy szinten eljutott addig, hogy a tiszás és a fideszes képviselők közel egy órán keresztül vitáztak arról a fideszes javaslatról, hogy a főpolgármester számoljon be a hatályos drogstratégiáról történt egyeztetésekről. Karácsony ezt támogatta is, de hosszú vitába kezdtek a képviselők, megint előkerült például a Fidesz által emlegetett „chemszex” – amire az adott apropót, hogy a főváros ártalomcsökkentésre is koncentráló drogstratégiájának részeként a Háttér Társaság intervenciós programot indított chemszex használóknak, és tájékoztatót is készített a veszélyeiről. A főpolgármester egy ponton megpróbálta lezárni a vitát, de javaslatát leszavazták.
Bódis Kriszta kuratóriumi jelölése, illetve a Pride melletti kiállás miatt délelőtt már komoly ellentét alakult ki a képviselők között, erről itt számoltunk be bővebben. Később a Budapesti Klímaügynökség miatt Karácsony Gergely főpolgármesteri vétóval fenyegetőzött: Vitézy Dávid azt szeretné elérni, hogy az önálló ügynökség olvadjon be a főváros másik cégébe a Budapest Közművekbe.
Drágább, de közben olcsóbb reptéri busz. Ma szavaznak a képviselők a 100E reptéri busz jegyár-emeléséről is, de a bérleteseknek aggodalomra semmi ok. Ha elfogadják a javaslatot, akkor a jegyárat 2200-ról 2500 forintra emelik, de ezzel azt is jóváhagyják, hogy október 1-től két vonaljegy áráért utazhassanak a 100E-n azok, akik Budapesten érvényes bérlettel rendelkeznek, azaz jelen állás szerint 900 forintos jegyet kellene venniük. A DK-s Keszthelyi Dorottyának van egy olyan javaslata, hogy 2500 helyett 3000 forintra emeljék a 100E-re váltható jegy árát, a párt szerint ez több száz millió többletbevételt jelentene, amit pályafejlesztésre lehetne költeni a BKK-nál.
Új fonódók, majd egyszer. Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közös javaslatában a pesti és budai fonódó villamosok munkáinak felgyorsítását kezdeményezi a kormánynál. A budai fonódó újabb ütemében a Szent Gellért térről déli irányba, a Műegyetem rakparton végigvezetve elérnék a Kopaszi-gát térségét. Ennek a hosszabbításnak megvannak a tervei és az engedélyei is, a kormánynak csak oda kellene adnia az uniós pénzt és elkezdeni a projektet.
A pesti fonódó terveit tavaly már bemutatták Karácsony Gergelyék: a Deák teret (47, 49-es villamos) és a Lehel teret (14-es villamos) kötnék össze, így egészen Újpesttől és Káposztásmegyertől a XXII. kerületi Városház térig átszállás nélkül lehetne utazni. Most ennek a tervezéséhez biztosítanák a forrást, így amennyiben egyszer kapnak rá uniós forrást is, akkor azonnal neki tudnának állni a munkának.
Ne kapcsolják le a díszkivilágítást 23 órakor! Vitézy Dávid és képviselőtársa, Szilágyi Anna elképzelése szerint a nyári időszakban tovább maradna bekapcsolva Budapesten a díszkivilágítás. A jelenlegi rendszer a Covid-járvány idején vezették be, 23 órakor elsötétülnek a kivilágított épületek, hidak. Vitézyék ezt azzal indokolták, hogy nyáron este 11 órakor az utcák még bőven tele vannak emberekkel. Amennyiben a képviselők is úgy döntenek, akkor hajnal 1-ig hosszabbított díszkivilágítás május 15. és szeptember 30. közti nyári időszakban lesz majd érvényes. Ide tartozik minden, olyan épület, ami az UNESCO világörökségi helyszínnek számító budapesti Duna-partok és a Budai Várnegyed világörökségi területén helyezkedik el.
Közterületi koordinációs fórum. A Tisza Párt egy úgynevezett Közterületi Koordinációs Fórum létrehozására tett javaslatot. Azt, hogy ez mit jelent néhány napja képviselőjük, Porcher Áron foglalta össze: sok panasz érkezik hozzájuk a közterületek „elfogadhatatlan állapotáról”, ezért a fővárosi rendészet és a kerületi közterület fenntartók munkája szerinte széttagolt.
A Koordinációs Fórum a képviselő elmondása szerint egy egyeztető testület lenne, ahol a fővárosi és országos rendészet, illetve a kerületi közteresek és a civil tudnának egymással egyeztetni. Porcher szerint azt szeretnék elérni, hogy egymásra mutogatás helyett megoldásokat találjanak a szervezetek és osszák meg az erőforrásaikat.
Goldmann György téri gördeszkapálya. A közgyűlés elé került a javaslat, hogy a Dunapart XI. kerületi részén a Goldmann György téren lévő gördeszkapálya felújítására pályázatot nyújtson be a Miniszterelnökség Aktív Magyarországért felelős államtitkára által közzétett Országos Görpark Programra. A parkot lelkes deszkások építették, de egyelőre az se kizárt, hogy elbontják, itt írtunk róla részletesebben.
Mobilgát a Rómain? Szerdán dönt arról a Fővárosi Közgyűlés, hogy beadják az árvízvédelmi pályázatot, ami a Nánási út-Királyok útja nyomvonalon épülő mobilgátat is érinti. A védműről régóta vita van, a helyiek egy része azt kifogásolja, hogy a gát elzárná a Dunához közeli ingatlanokat, így az oda, azaz a hullámtérbe építkezők nem tudnák megvédeni a házaikat. A közgyűlés előtt az üggyel foglalkozó szervezetek tüntetést is tartottak a Városháza előtt, napközben pedig végig molinókkal voltak jelen az ülésteremben, „parti mobil = kísérlet 55 ezer emberrel” és „elveszik az önrendelkezés jogát” feliratú táblákat hoztak. De olyan szervezet is jelen volt, amelyik a tervezett nyomvonalat támogatja, mert szerintük csak így lehet megmenteni az ottani természeti értékeket.

Lehoczki Ádám a Fidesz képviselője arról beszélt, hogy az előterjesztésben a nyomvonal kérdését próbálták elhallgatni. „Milyen jogon dönt úgy bárki, hogy 70 hektárnyi embernek nem jár a védelem?” – kérdezte. Béres András (Párbeszéd) azt mondta, hogy a gát esetében nem csak a Római parton élőkről van szó, hanem fél Óbudáról. Szerinte most egy lezárt vitát akarnak újranyitni, a nyomvonalról korábban már született döntés, most már csak az a kérdés, hogy megkapja-e a város az árvízvédelemhez szükséges pénzt vagy nem. Hozzátette: ha a partmenti mobilgát lenne, akkor elpusztítanák az ottani zöldterületet.
Nagyon kevés a pénz a BKV-nál és BKK-nál. A főváros közlekedési vállalatainak, a BKK-nak és a BKV-nak a 2025-ös üzleti már a főváros illetékes bizottságában is téma volt. A vezérigazgatók, Walter Katalin és Bolla Tibor összefoglalóiból kiderült, hogy a szűkös kereteik miatt kevés fejlesztési lehetőségük lesz, a BKV jelen állás szerint villamos felújításokra és pályafelújításokra tud költeni, de a BKK-nál se lesznek drágább projektek. Az üzleti terv tartalmaz jegyáremelést is.
Bujdosó Andrea (Tisza) azt mondta, ahhoz, hogy a BKK és BKV érdemi, nagyobb fejlesztést is tudjon vállalni, ahhoz 100-110 milliárd pluszra lenne szükség. „Ez nagyjából megegyezik a szolidaritási hozzájárulás összegével, nézek fideszes képviselőtársaimra, hátha el tudnak ezzel kapcsolatban valamit érni a kormánynál ebben az ügyben” – mondta. Hozzátette: ha a mostani trend folytatódik, akkor hat év alatt feléli a saját tőkéjét a BKV. A Tisza egyébként nem támogatja a jegyárak emelését.
Hol a pénz? „A Rákosrendező megvásárlása kerüljön be a fővárosi költségvetésbe, és az így módosult költségvetés kerüljön a Fővárosi Közgyűlés elé elfogadásra!” – ezt követeli most a Fidesz frakció. A párt korábban már felháborodott a kormány által Rákosrendezőre tervezett „mini-Dubaj” projekt megakadályozásán, és meglepőnek tartották azt, hogy a sok panasz ellenére a fővárosnak mégis van pénze például arra is, hogy a területet megvegye az államtól. Lehoczki Ádám (Fidesz) szerint a Rákosrendezőre szánt pénzeknek meg kell jelennie a költségvetésben.
Vitézy Dávid meglepődött azon, hogy a Fidesz javasolta ezt a módosítást. Felidézte, hogy korábban a kormány azt mondta, a fővárosnak nincs is elővásárlási joga, illetve ugyanazok a beruházások nem járnak a fővárosnak, amiket az arab befektetővel kötött szerződésben vállaltak. „Ha nem ezen az úton szeretnének tovább haladni, hogy a valóságot tagadják, akkor segítsenek inkább a fővárosnak” – mondta.
Újabb ötlet az aluljárók felhasználására. A Kutyapárt képviselője Döme Zsuzsanna megvizsgáltatná a főpolgármesterrel, hogy pilot-programként a 4-6 villamos vonalán elhelyezkedő, arra alkalmas aluljárókban 2025 szeptemberében egy hétig tartó kulturális fesztivál tartsanak, amelyen feltörekvő, művészetükre igényes és ígéretes, hazai előadók, művészek lépnek fel. Betömni vagy nem betömni? A budapesti aluljárók múltjáról és jövőjéről itt írtunk bővebben is.
Akadálymentesített megállók. Baranyi Krisztina javasolta, hogy ahol az lehetséges akadálymentesítsék a fogaskerekű megállóit. A BKK és a főváros anyagi helyzete miatt olyan átalakításokat javasoltak, ami nem kerül sok pénzbe.
Szivárványos templom?
A legvégén egy nagyon egyszerűnek tűnő kérdésből lett nagy vita a közgyűlésben: a kormánypárti Szécsényi Dániel azt javasolta, hogy az Óbuda-Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom, azaz a Kolossy téri templom felszentelésének 200. évfordulójára kapjon díszkivilágítást. Ez a javaslat korábban már a közgyűlés elé került, de akkor nem ment át, ezért a Fidesz most újra próbálkozik. A templom kivilágítása azután kapott nagyobb nyilvánosságot, hogy a párbeszédes Barabás Richárd kitalálta: legyen az épület szivárványszínű is. Barabás kétoldalas indokolást fűzött a javaslathoz, ebben azt írja, hogy a szivárvány a Biblia egyik legősibb és legszentebb jelképe, Isten és az ember közötti szövetséget hirdeti.
A szivárványos díszkivilágítást nem mindenki értékelte: II. kerület polgármestere, Őrsi Gergely azt írta, hogy szörnyű látni, a fővárosi közgyűlés képviselőinek a pártpolitikai csatározások mellett még arra is jut ideje, hogy egy II. kerületi templomot 65-70 millió forintos költséggel milyen színűre világítsanak ki. Vitézy Dávid is elkeserítőnek nevezte a javaslatot, azt kérte Karácsony Gergelytől, hogy vonja vissza a Párbeszéd javaslatát.
Az előterjesztő Szécsényi Dániel azt mondta, hogy a szivárványos díszkivilágítást nem támogatja, szerinte a provokációra nem is érdemes hosszabban reagálni, mert akkor „az is kialszik, mint a Párbeszéd szavazótábora”.
A nem mindennapi kivilágítást javasló Barabás Richárd (Párbeszéd) azt mondta, hogy az sokat elárul, hogy egy ilyen apróságra mennyire ráugrott a kormánypárt. Szerinte a fideszes képviselők álszentek és képmutatók, mert a tetteik köszönőviszonyban sincsenek azzal, amit mondanak. „Ide jönnek és azt szeretnék, hogy a főváros adjon pénzt egy templom kivilágítására, miután az állam átláthatlan módon ad pénzt az egyházaknak?” – kérdezte.