Szijjártó: Pressman diktálta az USA magyar korrupciót is emlegető dokumentumát

7355

A „világkereskedelemben kialakuló”, „vámok formájában megjelent” feszültségről tárgyaltak az Európai Unió kereskedelemért felelős miniszterei hétfőn, mondta a Donald Trump által kivetett vámokról és Kínáról szóló ülés után Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter ismét bizonyítottnak látta, hogy az uniós intézmények képtelenek a nehéz helyzetek kezelésére. Hónapok óta tudták, hogy Trump a „patrióta gazdaságpolitikája részeként” kezeli a vámokat.

Elismerte, hogy az Európai Bizottság egyeztetett az USA kormányával, de „azt várjuk el, hogy sikeres, eredményes tárgyalásokat” folytassanak, amihez szerinte a testület nem tett le komolyan vehető javaslatot az asztalra. (Trump listája az EU mellett közel 60 országot és területet sorolt fel. Ezek akkora vámot kaptak, mint az USA árukereskedelmi deficitjének és az import hányadosának fele, függetlenül attól, milyen átlagos vámokat vetettek ki az Egyesült Államokból érkező termékekre. Az EU-nál így 20 százalék jött ki, a listán nem szereplőkre is tíz százalékot vetnek ki.) Felemlegette, hogy a magyar kormány javasolta az USA-ból érkező autókra kivetett vámok 10-ről 2,5 százalékra csökkentését. Ezt „az Európai Bizottság nem húzta meg”, ezért Szijjártó szerint elszalasztotta a lehetőséget, hogy el tudják kerülni a vámokat.

Nem szabad bosszút állni, „stratégiai nyugalom” kell, hogy ne okozzanak még nagyobb károkat, ezért a kormány nemmel szavaz az ellenvámokra, szögezte le. Az intézkedéshez elég a minősített többség, vagyis nem tud vétózni, bár szerinte volt olyan tagállam „a legnagyobbak közül”, amelyik kormánya időben eltolva vezetné be a vámokat. Úgy számolt, hogy a javaslat „azonnal” 18 milliárd forintnyi áremelkedést okozna a magyar piacon.

Šefčovič: Nullát nulláért ajánlottunk

Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa az ülés után hangsúlyozta: az autóknál, valamint az összes ipari terméknél „nullát nulláért” ajánlottak. Készek bármikor leülni a tárgyalóasztalhoz, ha erre a másik oldal is kész, ezt részesítenék előnyben, de „nem fogunk a végtelenségig várni”. Az ajánlatot az állítása szerint már azóta vizsgálják, hogy februárban találkozott Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel.

A kézzel fogható haladásig megvédik az érdekeiket ellenintézkedésekkel, új egyezményekkel teszik sokszínűbbé az EU kereskedelmét, és elriasztják a „káros kereskedelmi eltéréseket”, utalt a vámok másodlagos hatására, hogy más országok eddig USA-ba tartó exportja az EU felé fordulhat. Az ellenlépésekről még hétfőn kiküldik a listát a kormányoknak, szerdán szavaznak róluk, jövő kedden lép életbe az első hullámuk, május közepén pedig a többi.

Szijjártó: Pressman diktálta az idén megjelent kereskedelmi jelentést

A Válasz Online arról írt, hogy többek között a magyar közbeszerzések rendkívül magas korrupciós kockázatával indokolta az Egyesült Államok az Európai Unióra kivetett vámokat. Szijjártó közölte: ez a jelentés 1974 óta évente megjelenik, a mostani – március végén kiadott – dokumentum még Joe Biden elnöksége alatt született, „a Magyarországra vonatkozó részeit David Pressman diktálta”, aki „gyakorlatilag a magyar ellenzék vezetőjeként viselkedett”. Az észrevételeket 2024 októberéig, a novemberi választás előttig lehetett benyújtani, az információk pedig a nagykövetségekről jöttek, hangsúlyozta Szijjártó. Egy éves, a Biden-adminisztráció alatt született jelentést hazugság egyedi elnöki rendelet részeként feltüntetni, jelentette ki. Ő egészen más hangulatban találkozott az USA kormánytagjaival, így a jövőben biztosan nem fognak a jelentéshez hasonló „hamis állításokkal, alaptalan vádakkal és rágalmakkal” találkozni.

A magyar kormány kínai cégek oldalán avatkozik be az Európai Bizottság ellen egy perben

Az Európai Bizottság Szijjártó szerint Kínánál is alkalmatlan, mert korábban vámokat vetett ki a kínai autókra. (A vámokat a 27-ból öt kormány, köztük a magyar próbálta leszavazni.) Be kell látni, hogy nincs sikeres zöld átállás az EU-ban kínai együttműködés nélkül. Nem véletlen, hogy nagy kínai cégek perelnek, a magyar kormány pedig úgy döntött, az oldalukon beavatkozik az Európai Bizottság ellen, jelentette be.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!