Itt az EU legújabb ajánlata Trumpnak: kölcsönösen 0 százalékos vám
Megvan az Európai Unió válasza Donald Trump büntetővámjára: az EU kölcsönösen 0 százalékos vám bevezetését javasolja az Egyesült Államoknak. Ezt Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa jelentette be hétfőn. A nullaszázalékos vámok az autóiparra, valamint az összes ipari termékre lennének érvényesek. Šefčovič azt mondta, hogy készek bármikor leülni a tárgyalóasztalhoz, ha erre a másik oldal is kész. Ezt részesítenék előnyben, de „nem fogunk a végtelenségig várni”, mondta az uniós külgazdasági miniszterek tanácskozása után.
A kézzel fogható haladásig megvédik az érdekeiket ellenintézkedésekkel, új egyezményekkel teszik sokszínűbbé az EU kereskedelmét, és elriasztják a „káros kereskedelmi eltéréseket” – utalt Šefčovič a vámok másodlagos hatására, hogy más országok eddig USA-ba tartó exportja az EU felé fordulhat. Az ellenlépésekről még hétfőn kiküldik a listát a kormányoknak, szerdán szavaznak róluk, jövő kedden lép életbe az első hullámuk, május közepén pedig a többi. A Bloomberg szerint 25 százalékos vámot vetnének ki több tucat termékkategóriára.
Donald Trump amerikai elnök április 2-án jelentette be a világ majdnem minden országával szemben bevezetett importvámjait. Az Európai Unióból behozott termékekre például 20 százalékos vámot jelentett be, míg a Kínából importált árukat 34 százalékos vámmal sújtja az Egyesült Államok. A bejelentés hatására világszerte zuhanni kezdtek a tőzsdék.
Trump listája az EU mellett közel 60 országot és területet sorolt fel. Ezek akkora vámot kaptak, mint az USA árukereskedelmi deficitjének és az import hányadosának fele, függetlenül attól, milyen átlagos vámokat vetettek ki az Egyesült Államokból érkező termékekre. Az EU-nál így 20 százalék jött ki, a listán nem szereplőkre is tíz százalékot vetnek ki.
A bejelentés után Szijjártó Péter az Európai Bizottságot hibáztatta, amiért az amerikai elnök 20 százalékos vámot vetett ki az EU-ra, ami a magyar gazdaságot is érzékenyen érintené. A külügyminiszter arról beszélt, hogy az Európai Bizottságnak tárgyalnia kellett volna Amerikával. Ami meg is történt: az előbb idézett Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos februárban és március végén is Washingtonban járt, hogy sok más, Trump vámlistáján szereplő országhoz hasonlóan tárgyaljon az Egyesült Államok kormányzatával. Ugyanakkor a szlovák politikus arra panaszkodott, hogy ugyan az EU nyitott a tárgyalásra, de az USA-nál nem látja ezt a szándékot, „fél kézzel nem lehet tapsolni”.
Szijjártó a kereskedelmi biztossal párhuzamos sajtótájékoztatóján is elismételte, hogy a magyar kormány javasolta az USA-ból érkező autókra kivetett vámok 10-ről 2,5 százalékra csökkentését. Szijjártó sajnálta, hogy ezt „az Európai Bizottság nem húzta meg”, elszalasztotta a lehetőséget, hogy el tudják kerülni a vámokat.
Šefčovič szerint a kölcsönösen nullás ajánlat lehetőségét már azóta vizsgálják, hogy februárban találkozott Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel. Az Egyesült Államok öt területre összpontosít, köztük az autókra, amiknek fontos szerepe van nekik. Šefčovič közölte velük: ha ez a gond, vizsgálják meg a vámszintjeiket és nézzék meg, hogyan lehet nullára csökkenteni ezeket. Igaz, hogy az USA vámjai alacsonyabbak, de a pickupokat nézve épp sokkal magasabbak, ezért eddig egyensúlyban voltak a különböző kategóriák. Azóta sokat egyeztetettek, de nem csak az autóknál, hanem az összes ipari terméknél, például guminál, műanyagoknál, gyógyszereknél is készek a kölcsönös nullázásra.
Az eddig válaszuk fokozatos volt, hogy legyen tere a tárgyalásnak, de eddig nem látták jelét annak, hogy mindkét fél felvegye a kapcsolatot. Értik, mit akar az Egyesült Államok kormányzata, mert hasonlóak a céljaik az EU-éhoz, de „nem értjük, miért legyünk ennyire kemény intézkedések alanyai”.
Nem akarják átalakítani az áfarendszert (ahol Magyarországé az EU legmagasabb adókulcsa), válaszolta egy kérdésre Peter Navarro reakciójáról. Az elnöki főtanácsadó a vámok mellett az egyéb akadályok, köztük az áfa csökkentését is szükségesnek tartotta, és hogy „hadd adhassuk el a sertéshúsunkat, kukoricánkat, marhahúsunkat”.
Michał Baranowski a tagállami Tanács soros lengyel elnöksége nevében úgy látta, mindenki nyitott volt rá, hogy minden eszközt az asztalon tartsanak, és világos volt: bíznak abban, ahogyan az Európai Bizottság előkészíti a válaszukat. Felelősségteljes, kimért módon összeállítanak egy csomagot, amit remélte, hogy soha nem kell használni, mert eredményesen tárgyalnak az USA kormányzatával.
Šefčovič a közelmúltbeli kínai útjáról is tájékoztatta a minisztereket: elárulta, hogy többek között a kínai befektetésekről egyeztettek az elektromos autók ellátási láncáról, hogy „megerősítsék a versenyképességet és a munkahelyeket az EU-ban”. A – Magyarországra jövő kínai befektetések miatt a magyar gazdaságnak is fontos – témánál a technológiaátadásra, kutatás-fejlesztésre, a kulcsfontosságú alkatrészek helyi előállítására és az itteni hozzáadott-értékre összpontosítottak az EU-biztos szerint.