„Ennek az egésznek nincs értelme” – a magyar elemzők is csak kapkodják a fejüket Trump miatt
Kedd este Zsiday Viktor befektetési szakember beszélt a Donald Trump által bejelentett új vámrendszerről a Partizán műsorán. Mint mondta,
„ennek az egésznek nincs értelme”,
szerinte a világ több mint 180 országára kivetett vámok rövid távon biztos károsak, hosszútávon pedig nem látszik az elméleti megalapozottságuk. A vámokkal Trump egyik deklarált célja az, hogy visszatelepüljön a gyáripar USA-ba, de Zsiday szerint ezzel az a gond, hogy a cégek nagy része nem lesz versenyképes amerikai bérek mellett. Az elemző úgy gondolja, ezek után reális, hogy az őt korábban támogató szupergazdag amerikai elit elforduljon emiatt Trumptól.
Zsiday szerint recessziót is hozhat az Egyesült Államokban egy vámháború, annak ugyanis általában nincsenek nyertesei. „Ha az Egyesült Államokban recesszió van, az átterjed a világ többi részére is. Amit Trump csinál, az egy olyan gazdaságpolitikai hiba, ami ki nem kényszerített hiba” – mondta.
Az ATV stúdiójában az Egyenes Beszédben hasonlóról beszélt Bod Péter Ákos volt jegybankelnök is. Szerinte Donald Trump ezzel a lépésével 100-150 évet visszament a történelemben, ráadásul azt mondta, tulajdonképpen
ez nem is vámpolitika, hanem inkább szankciós politikára hasonlít. „A mértéke abszurd, a magyarázata nem közgazdasági”,
mondta hozzátéve, hogy a kivetést nem előzte meg tárgyalás, az érintett országok egy része pedig elvileg szövetségese az Egyesült Államoknak.
Bod Péter Ákos megkapta azt a kérdést, hogy vajon Magyarországot hogyan fogja érinteni a vámolás. Egy mérvadó osztrák gazdaságkutató intézet szerint a hatodik legnagyobb kárt fogja Magyarország elszenvedni, de az Orbán-kormány azt kommunikálja, felkészültünk mindenre, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kimondottan optimista, úgy véli, majd a német cégek idehoznak még több termelést, hiszen itt olcsóbb gyártatni. Az MNB volt elnöke szerint sokféle forgatókönyv van, főleg hosszú távon. Most azt látjuk, hogy a magyar ipari adatok borzalmasak,
a külföldi cégek jövőbeli lépéseit pedig az fogja meghatározni, vajon milyen távon marad ez a helyzet.
Ha arra számítanak, hogy hosszan fennáll, akkor valóban megmozdulhatnak az értékláncok, de ez egy nagyon nehéz döntés, és sokáig tart az átállás a beszállítói láncok összetettsége miatt.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a beáramló amerikai befektetések majd ellensúlyozzák a kiesést. Bod Péter Ákos ezzel kapcsolatban szkeptikus, szerinte az amerikai cégek nemcsak a haveri kapitalizmust és a korrupciót sokallhatják Magyarországon, de a bonyolult engedélyeztetési eljárásokat és az állami elővásárlási jogokat is.
Arról, milyen nagyobb terv húzódhat meg Donald Trump és csapata önmagában nehezen értelmezhető vámpolitikai húzásai mögött, itt írtunk részletesen.