Szijjártó brüsszelezve ismételte el, hogy a kormány nemmel szavaz az uniós viszontvámokra
A magyar kormány nemmel fog szavazni az európai uniós viszontvámokra, ismételte meg a hétfői bejelentését a kormány heti, szerdai ülése közben Szijjártó Péter.
Az Egyesült Államok kormányzata múlt héten jelentett be vámokat szinte a világ minden országára, köztük az Európai Unió tagjaira. Az EU egy egyenképlet alapján húsz százalékot kapott. Az USA vezetése előtte az acélra és alumíniumra vetett ki 25 százalékos vámot.
A külgazdasági és külügyminiszter újra elmondta, hogy a várható uniós válaszlépések a számításaik szerint 18 milliárd forint értékű áremelkedést fognak jelenteni Magyarországon. Olyan termékek fognak megdrágulni, mint például a kontaktlencsék, a kozmetikumok vagy az építkezéseknél használt műanyag csövek.
Szijjártó az EU-ról egyes szám harmadik személyben beszélve elmondta, hogy „az Európai Unió sajnos egy súlyos hibát vétett, meg lehetett volna akadályozni ennek a helyzetnek a kialakulását. Most viszont, hogy ez nem sikerült, a legfontosabb, hogy ne rontsa tovább Brüsszel ezt a helyzetet.”
Az ellenvámokról nem „Brüsszel”, hanem az Európai Unió tagállamainak képviselői szavaznak várhatóan ma, nem kell egyhangú beleegyezés a döntéshez.
Bár most Szijjártó nem fejtette ki, szerinte milyen hibát vétett az EU, Donald Trump, az USA elnökének lépéseiért hétfőn és korábban is rendszeresen az Európai Bizottságot hibáztatta. Úgy látta, az uniós testület nem tárgyalt vagy nem hatékonyan tette ezt és nem javasolta az autókra kivetett vámok 2,5 százalékra csökkentését, ahogy azt a magyar kormány kérte.
Hétfőn kiderült: már februárban, Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos és az USA kereskedelmi minisztere, Howard Lutnick találkozója alatt vizsgálták, hogy kölcsönösen nullázzák az autóknál a vámokat. (Márciusban és áprilisban szintén egyeztetett Lutnickékkal, erről számolt be hétfőn Szijjártóéknak.)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn arról beszélt, hogy ezt „rég és ismételten felajánlottuk, de nem volt rá megfelelő reakció”. A tervet a nyilvánosságra hozása után Peter Navarro, az USA elnöki főtanácsadója egy „jó, kis kezdésnek” nevezte. A vámok mellett viszont az egyéb akadályok, köztük az áfa csökkentését is szükségesnek tartotta (az EU legmagasabb, 27 százalékos kulcsát csak Magyarországon alkalmazzák). Azt is kérte, hogy hadd adhassák el a többek között génmódosított állatokat és növényeket engedélyező országból jövő „sertéshúsunkat, kukoricánkat, marhahúsunkat” az EU-nak.
Trump sem tartotta elégségesnek a nulla százalékos ajánlatot, ő az „energia” vásárlását emlegette az árukereskedelmi hiány megszüntetésére. Von der Leyen már tavaly novemberben, épp Budapesten felvetette, hogy az USA-ból hozott cseppfolyós földgázzal váltsák ki az orosz gázt.
Nem csak az EU készül ellenlépésekre: magyar idő szerint kedd kora délután Kína bejelentette, hogy 84 százalékos megtorló vámot vet ki az Egyesült Államokból importált termékekre.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!