„Az amerikai gazdaságtörténet legnagyobb napjai” – így áll jelenleg Trump vámháborúja
Magyar idő szerint szerda este újabb fordulat állt be a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháborúban, az USA egyetlen ország, Kína kivételével 90 napra felfüggesztette a kivetett vámokat, az érintett országokra 10 százalékos általános vám lesz érvényes az átmeneti időszakban. A listán az EU is rajta van, az eredetileg belengetett 20 százalék helyett 90 napig itt is 10 százalék lesz érvényes.
Az események az elmúlt napokban az eddiginél is jobban felgyorsultak, miután két nappal Trump bejelentése után, miszerint újabb 34 százalékkal, összesen 54 százalékra emeli meg a kínai termékekre kiszabott vámot, Peking azzal reagált, hogy 104 százalékos viszontvámot léptet életbe. Erre Trump azt felelte, a vám mértékét az USA 125 százalékra emeli, mert Kína „nem tartotta tiszteletben a világpiacot”.
Peter Navarro, Trump kereskedelmi főtanácsadója az elnök friss döntéséről azt mondta, „ez az amerikai gazdaság történetének egyik legnagyobb napja”. Arról is beszélt, hogy a vámhelyzet „pontosan úgy alakult, ahogyan kellett”, szerinte most már minden gördülékenyen fog haladni. A CNN szerint Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter azt mondta a bejelentés után, Trump újabb döntését nem befolyásolta az elmúlt napok tőzsdei helyzete. Azt állította, végig az volt a stratégiája, hogy 90 napra felfüggessze a vámokat, ezzel akarta tárgyalásra bírni az országokat. „Vasárnap hosszasan beszélgettünk a vámokról, és végig ez volt a stratégiája. Azt is mondhatnánk, hogy rossz helyzetbe hozta Kínát, ők pedig reagáltak. Megmutatták a világnak, hogy ők a rosszak.” Stephen Miller belbiztonsági tanácsadó egyenesen azt írta X-en, az emberek a történelem legnagyobb gazdasági mestertervét látták Trumptól.
Bár a Fehér Ház alapvetően Trump zseniális stratégiájaként állították be az elmúlt napok eseményeit, a szakértőket nem győzték meg a The Guardian összefoglalója szerint. Az elemzők szerint Trump arra a következtetésre juthatott, hogy a piacok szerdai, brutális mértékű zuhanása miatt rendelhették el a 90 napos szünetet. Mohit Kumar, a Jefferies befektetési bank szerint Trump nem nyerheti meg ezt a csatát, ráadásul kereskedelmi partnereit elkezdte Kína felé terelni, ami az USA-nak hátrányos geopolitikai szempontból. Úgy gondolja, Trumpnak könnyebb lenne gyors megállapodást kötni a világ többi részével, Kínával pedig elszigetelten foglalkozni.
A The New York Times gyorselemzése azt írja, Trump csapatának vezető tagjai attól tartottak, pénzügyi pánik alakulhat ki, és kicsúszhat az irányítás a kezükből. A lap úgy tudja, Scott Bessent pénzügyminiszter és J. D. Vance alelnök is „strukturáltabb” megközelítést akart, közben viszont az lett a feladatuk, hogy elhitessék a médiával, hogy mindvégig ez volt a terv. A The New York Times viszont emlékeztet hogy Trump maga vallotta be a szerdai sajtótájékoztatóján, hogy „inkább ösztönösen” cselekedett, mint bárhogy máshogy.
Elemzők egy része ősszel viszont arra következtetett, hogy Kínát leszámítva Trump csak blöfföl azzal kapcsolatban, hogy kemény vámokat szabna ki a legfontosabb kereskedelmi partnereit. A kérdés továbbra is az, hogy lehet-e hinni az amerikai elnök fenyegetőzéseinek, vagy inkább csak tárgyalástechnikai fogásokat alkalmaz, hogy kicsikarja minden szereplőtől, amit szeretne.
A piacok jól reagáltak a hírre, a Portfolio szerint a csütörtök reggel történelmi csúcs közelébe ért az arany árfolyama, emelkedéssel zártak a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 7,9, az S&P 500 9,5 százalékot emelkedett, míg a Nasdaq 12 százalék pluszban zárta a napot. Az ázsiai tőzsdéken a hangulat értelemszerűen felemás, a japán Nikkei 8,63 százalékos pluszban van, a hongkongi Hang Seng index 1,59 százalékkal emelkedett, míg a szárazföldi Kína CSI 300 indexe 2,39 százalékos mínuszon állt reggel.
Szerdán életbe léptek a Donald Trump által április 2-án bejelentett viszontvámok, amelyektől az amerikai elnök az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlegének helyrebillenését, és az amerikai ipar újjáéledését várja. Az elmúlt napokban már szinte követhetetlen mennyiségű hír zúdult a világra Trump vámjaival, és az egyes országok által adott válaszok, ajánlatok és ellenlépésekkel kapcsolatban. Mindeközben már az elmúlt egy hétben – a vámok életbe lépése előtt – a feje tetejére állt a világgazdaság, mindenki a zuhanó tőzsdeindexeket próbálja értelmezni, illetve megjósolni, hogy milyen hatással lesznek az elmúlt hetek eseményei a világgazdaságra hosszú távon, ezt a kaotikus helyzetet fejelte meg végül Trump a szerdán bejelentett visszatáncolással. Az aktuális, de nagyon képlékeny helyzetet ebben a cikkben foglaltuk össze.