Nem akar alkut kötni az EU Amerikával a techcégekre vonatkozó szabályairól
Nem fogja felrúgni Amerika kedvéért a technológiai szabályozását az EU, legalábbis erre utalt Henna Virkkunen, az Európai Bizottság technológiai szuverenitásért felelős alelnöke. Virkkunen szerint az EU nem fog kompromisszumot kötni az Egyesült Államokkal a digitális szabályozásával kapcsolatban, az alelnök arról beszélt a The Guardiannek és más lapoknak adott interjújában, hogy az unió elkötelezett a digitális szabályai mellett, az unió tisztességes, biztonságos és demokratikus környezetet akar kialakítani. Virkkunen a legmagasabb rangú olyan tisztviselő, aki az EU digitális politikájával foglalkozik.
Az alelnök reagált azokra a felvetésekre is, miszerint az EU digitális szabályozásai kereskedelmi akadályokat jelenthetnének. Szerinte ugyanazok a szabályok vonatkoznak minden vállalatra, függetlenül attól, hogy amerikaiak, kínaiak vagy európaiak.
Az elmúlt napokban Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi főtanácsadója, Peter Navarro egy Financial Times cikkben azzal érvelt, hogy az EU jogi eszközöket használ fegyverként az amerikai cégek ellen. Mark Zuckerberg Meta-vezér azzal vádolta az EU-t, hogy intézményesíti a cenzúrát, míg Trump a többek között az Apple és a Facebook elleni bírságokat és a trösztellenes vizsgálatokat kifogásolja.
Virkkunen megszólalása tehát arra utal, hogy az EU akkor sem fog belemenni alkuba, ha ezzel csökken az esélye arra, hogy jó megállapodást kössön Amerikával a kibontakozó vámháborúban.
Az elmúlt napokban már szinte követhetetlen mennyiségű hír zúdult a világra Trump vámjaival, és az egyes országok által adott válaszok, ajánlatok és ellenlépésekkel kapcsolatban, majd, amikor már úgy tűnt, kirajzolódik a forgatókönyv, Donald Trump bejelentette, hogy Kínát tovább vámolja, az együttműködő országoknak pedig 90 napos felmentést ad. Arról, hogy hogyan borították fel a teljes világgazdaságot Donald Trump vámjai egy hét alatt, itt írtunk, arról pedig itt, hogy mi állhat a vámok mögött.