Svájc egy privilegizált országcsoportban már kedvezményes vámtarifákról tárgyal Washingtonnal
Svájc és további tizennégy ország tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal kölcsönösen kedvezményes vámtarifák bevezetéséről – írta az AP a svájci államfő nyilatkozata nyomán. A sajátos szövetségi rendszerben az államfői poszt mellett a pénzügyminiszteri tárcát is vezető Karin Keller-Sutter azt nem részletezte, hogy mely országokból áll a csoport, de mivel az EU tagjai külön nem tárgyalhatnak a vámokról, értelemszerűen közülük nincs senki ebben a tárgyalási sorozatban, így Magyarország sem.
Keller-Sutter a pénteken megjelent interjúban elmondta, hogy a tárgyalások kielégítően zajlanak, bár közelebbit ezzel kapcsolatban sem árult el. Donald Trump áprilisban globális vámháborút indított el, ez elsősorban Kínával versengve vezetett a vámok brutális emeléséhez, de az EU-t is súlyosan érinti, igaz, egyelőre a 25 százalékos vámot az Egyesült Államok elnöke az utolsó pillanatban 90 napra felfüggesztette, helyette 10 százalékos vámot vezetve be. Az autóipart érintő vámokból adódó, a magyar gazdaságra is kiható következményekről itt olvashat bővebben.
Orbán Viktor előszeretettel hivatkozik Trumppal való barátságára, többször beszéltek személyesen az utóbbi időben is, bár egyelőre nem látszik, milyen gazdasági előnyei származnak ebből Magyarországnak. Az Egyesült Államok ideiglenes budapesti ügyvivőjének nyilatkozatai alapján még nem körvonalazódott ilyen előny, sőt, inkább az orosz kapcsolatok jelentős felülvizsgálatát, energiapolitikájának átstrukturálását vetítette előre.
Svájc azonban nem tagja az EU-nak – igaz, része a schengeni rendszernek az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagjaként –, így lehetősége van önállóan vámokról tárgyalni az Egyesült Államokkal, amely „meghatározta a tizenöt országból álló csoport összetételét, amellyel gyors megoldást akar találni a vámokkal kapcsolatos kérdésekre” – mondta Keller-Sutter.
A 9 milliós Svájc azonban gazdasági súlyánál fogva komoly erőt képvisel az Egyesült Államok kereskedelmében: a két ország közötti forgalom a szolgáltatási szférával együtt évi 185 milliárd dollárt tesz ki – míg az ötszázmilliós EU-val ugyanez 975 milliárd dollár körül van. Svájc az egyik legnagyobb piaca az amerikai szolgáltatásoknak, és az Egyesült Államok Svájc legfontosabb exportpartnere.