
Már-már egy mini civilizációs összeomlást nézhettünk végig az Ibériai-félszigeten hétfőn, ahol egy hatalmas áramszünet miatt hosszú órákon át nem volt elektromosság Spanyolországban, Portugáliában, rövidebb ideig Andorrában és Dél-Franciaország egyes részein. Leálltak a vonatok, metrók, villamosok, elsötétültek a jelzőlámpák, leálltak az elektromos berendezések a boltokban, otthonokban, intézményekben, és a telekommunikáció is megrogyott. Kint élő vagy ott nyaraló olvasóink beszámolóiból itt szemezgettünk előző nap.
Spanyolországban és Portugáliában kedd reggelre csaknem teljesen helyreállt az áramszolgáltatás, az okokat egyelőre csak találgatják a szakértők. A spanyol meteorológiai hivatal kizárta, hogy az időjárás okozta volna az áramkimaradást, azt írták, április 28-án nem észleltek szokatlan légköri jelenségeket vagy hirtelen hőmérséklet-ingadozást. A Red Eléctrica spanyol hálózatüzemeltető szerint az előzetes vizsgálatok alapján nincs nyoma annak, hogy kibertámadás érte volna a vezérlőrendszerüket.
Voltak, akik kaotikus jelenetekről számoltak be, de a hétfőn szerkesztőségünkbe özönlő olvasói levelek is azt mutatták, a rendkívül ritka és az élet minden szegletét befolyásoló jelenség a legtöbb helyzetben profin lett kezelve. Legalábbis a társadalom részéről mindenképp. Ugyan mi is kaptunk beszámolókat pánikvásárlásokról, de a többség azt írta, a spanyolok és portugálok higgadtan viselték, hogy nem tudtak vásárolni, telefonálni, közlekedni órákon át, sokan kiültek a parkokba, újra felfedezték a készpénzt, és a még nyitva lévő bároknak csináltak forgalmat.
Volt, ahol estére helyreállt az áram, noha a net továbbra is szakadozott, de olyan helyszín is volt, ahol még éjszaka sem állt helyre a szolgáltatás. Olvasói levelekből és a nemzetközi médiában megjelent személyes beszámolókból válogattunk.
Közlekedés: targoncával eltolt villamosok
Gabriela Chavez Sevilla és Madrid között utazott vonattal, amikor elment az áram, a légkondi kikapcsolt, a vécé sem működött. Mindenkit leszállítottak a vonatról, a semmi közepén vártak, fogalmuk sem volt, mennyi idő után érkezik segítség, ha érkezik egyáltalán. „Az emberek a dombtetőre állva intették le az autókat, akik vizet és chipset hoztak nekünk, ami nagyon kedves, a faluból is jöttek többek, hogy ellássanak inni- és ennivalóval” – nyilatkozta hétfőn a BBC-nek.
Olvasónk, Gábor pont az áramszünet napján repült kislányával Budapestről Madridba, ahol azt tapasztalta, hogy a generátorok működtek, a reptér üzemelt, minden gép le tudott szállni. Szerinte mindenki nyugodt volt, a rendőrök adtak útbaigazítást. „A metró érthetően nem működött, ezért vagy busszal, vagy taxival lehetett elhagyni a repteret. A taxisorba meg sem próbáltunk beállni, sokórás programnak tűnt” – írta Gábor, aki végül kétórás várakozás után, busszal jutott be a centrumba. Addigra az autóforgalom is jobban megindult, a nagyobb csomópontokban rendőrök irányítottak.
Kislányával Asztúriába vonatoztak volna tovább, de levele írásakor még nem jártak a vonatok, így a madridi nagyszülőknél ragadtak. Kedden a vonatok zöme már menetrend szerint indult, Gábor és lánya is felszállt az egyikre.
„Az állomásokon is rendőrök segítik a munkát, a tegnapi vonatokat is ma indítják. Elég olajozott minden, az emberek nagyon türelmesek”
– írta olvasónk a frissebb fejleményekről.

Kevésbé szerencsésen járt az El Paísnak nyilatkozó Patricia Díaz, aki hétfő reggel nyolckor indult vonattal Barcelonából az ország dél-keleti részén lévő Albacete városába. Kedd délelőtt 10 órakor még mindig nem érkezett meg, 140 utastársával együtt több mint 26 órára ragadt a vonaton. A vonatot hétfőn Valencia közelében érte az áramszünet, de pont egy állomás közelében, így az utasok le tudtak szállni, és élelmet szerezni egy ottani üzletből. Hét órán keresztül várakoztak egyhelyben, majd közölték az utasokkal, hogy inkább visszafordulnak Valenciába, ahol elvileg szállást kaptak volna. A vonat mégsem mozdult, a spanyol vasúttársaság, a Renfe munkatársai pedig biztonsági okokra hivatkozva azt tanácsolták, ne hagyják el az utasok a vonatot. Végül az üléseken és a földön összekuporodva töltötték az éjszakát.
Alapvető ellátásban sem részesültek megfelelően, egy palack vízen kívül mást nem kaptak. A telefonjaik lemerültek, és nem volt térerő sem. Az utasok megpróbálták ennek ellenére fenntartani a jó hangulatot, többen tettek még egy kört a közeli szupermarketig, vettek gyertyákat, és beszélgettek, ismerkedtek a vonaton.
Portugáliában is voltak, aki hasonló helyzetről számoltak be. Ethan és Jess hétfőn utazott volna vissza Angliába, miután Lisszabonban töltötték az azt megelőző három napot. Délelőtt 11 órakor jelentkeztek ki a szállásukról, délután fél ötkor szállt fel volna a gépük, de törölték a járatukat. Fogtak egy Ubert, egy pontig sikerült is eljutniuk, majd hirtelen megbénult Lisszabon közlekedése. A pár úgy döntött, lábon folytatják útjukat: 40 percen keresztül sétáltak hegynek felfelé, sétálva összesen két órájukba telt kijutni a reptérre. „A Google Mapset tudtuk használni, az működik offline is, de most nem tudjuk, mitévők legyünk. Éjszakára foglalunk szállást egy hotelben, próbálunk valamit enni és holnap újra próbálkozunk” – mondta a pár a portugál Observadornak hétfő este.
Andrea szintén Lisszabonban volt, arról számolt be, ami a legtöbb érintett városban tipikus jelenség volt: a villamosok, metrók és vonatok ott akadtak el és álltak meg, amikor és ahol elment az áram. „Pánik nincs, mindenki nyugodt, Lisszabonban a villamosok elakadva állnak az úton, illetve mivel a jelzőlámpák sincsenek, dugók alakultak ki. A villamosokat egyébként épp láttam, hogy targoncával vontatják el!” – osztott meg egy közlekedési kuriózumot.
István egy gokartversenyre érkezett képviselni a magyar színeket, és teljes „black outot” tapasztalt Portugáliában. Azt tapasztalta, hogy szinte minden bezárt, bár a benzinkutak nyitva voltak „óriási sorokkal, minden olyan, mint egy horrorfilmben, nem jut eszembe a címe, amikor a Teslák elszabadulnak”. (Segítünk: a címe Távol a világtól.)
Bolthelyzet: voltak megmentő boltok
Gréta Málagából írt nekünk, amit a spanyol kormány kirakatba állított a déli országrésszel együtt, mondván itt jött vissza először az áram, hathatós marokkói segítséggel. Gréta szerint náluk levele éjfélkori írásakor még nem volt elektromosság. A közhangulat szerinte nyugodt volt, „de sem a vasútállomás, sem bevásárlóközpontok, boltok, plázák, gyógyszertárak nincsenek nyitva”. Ellenben „a kínai és az arab kisboltok, zöldségesek” kitartanak, ők is „cetliken, számológépen számolnak, számlát nem adnak, csak készpénzzel lehet fizetni”. Emiatt nagy volt a tömeg, hosszúak a sorok a kasszáknál, az emberek a boltokban vakuval világítottak, Gréta szerint
„szürreális a sorok között sötétben, vakuval mászkálni”.
Több olvasónk is írt arról, hogy a Mercadona boltjai általában tovább működtek. „Az egyik szupermarket, a Mercadona generátorokról tud meg működni, kártyával is gond nélkül fizettem viszont az összes többi bolt vagy bezárt vagy készpénzzel lehet fizetni” – írta többek között Eszter.
Lia a murciai San Pedro del Pinatarból jelentkezett be hétfőn, ő a boltokról azt írta, a kisebbek nyitva voltak, „az alapvető élelmiszereket árulják, készpénzzel lehet fizetni, az árakat sokszor egymásnak kiabálják a bolt egyik végéből az eladónak, hogy az tudjon mit számlázni”. Az emberek szerinte fegyelmezettek voltak, valamint „a bárok nyitva vannak, a hűtőből még fel tudják szolgálni a hideg italokat, de ennivaló sehol nincs (kivéve sült krumpli, mert azt gázon sütik a legtöbb helyen)”.

Egy másik Eszter nevű olvasónk a barátjánál volt Alicantében, amikor „kb. 12:30 és 18:30 között teljesen elment az áram”. Ráadásul épp enni készültek egy bevásárlóközpontban, de „szerencsére még kiszolgáltak minket, mert ismerjük őket”. Innentől minden bezárt, ahogy leírta, a „a legtöbb bolt nyitott ajtókkal maradt”, csak néhány, generátorról működő élelmiszerbolt, például az Auchan (ott Alcampo) maradt nyitva.
Portugál lapok szerint Lisszabon utcáin feltűnően több ember volt hétfő délután, mint amennyi normál esetben szokott lenni: az emberek épp hazafelé tartottak vagy pedig ételért, zseblámpáért, rádióért, gyertyákért vagy elemekért indultak, többen vizespalackokkal a kezükben sétáltak. Az Observadornak hétfő délután nyilatkozó Carla majdnem másfél órát gyalogolt egy szupermarketig, csak a legszükségesebbeket vásárolta meg, tejet, gyümölcsöket.
„Hazaérek és imádkozni fogok”
– mondta, majd hozzátette, otthon nincs se gyertyája, se zseblámpája, úgyhogy alkalmazkodik majd a természetes fényhez.
Andrea azt írta a lisszaboni helyzetről, hogy 27 hetes terhesként próbált meg vizet venni, három boltban sem talált. „De az utolsó boltban a sorban állóknál többnél is volt víz, és kérdés/kérés nélkül, ahogy meglátták a terheshasam, egyből adott mindenki egy flakon vizet” – írta. Szerinte várandósként Portugáliában sehol se kell sorba állni, „itt is előre engedtek egyből, pániknak pedig semmi jele. Persze kártyával nem lehet fizetni, se készpénzt felvenni”.
Telekommunikáció: volt net, nincs net, lesz net
Antonio Loreto barcelonai PhD-hallgató épp az egyetemen volt, amikor délután fél egykor elment az áram. „Miután észrevették az emberek, hogy az egész egyetemen elment az áram, mindenki ideges lett. Aztán valaki mondta, hogy egész Katalóniát, majd azt, hogy egész Spanyolországot érinti a dolog. Észrevettük, hogy senkinél sincs térerő. Az emberek elkezdtek pánikba esni. Néhányan azt mondták, kezdődik a harmadik világháború, internet vagy telefon nélkül az emberek elkezdtek kissé paranoiássá válni” – nyilatkozta a Guardiannek.
Gergő a déli államhatár környékén járt látogatóban a testvérével, aki La Línea de la Concepciónban él, közvetlenül a brit fennhatóságú Gibraltár mellett. Ő annyit tapasztalt, amikor visszafelé sétált Gibraltárról egy elköltött angol reggeli után, hogy nagy a szirénázás, majd jött a hír, hogy nincs áram az országban. „Mivel én Gibraltár mellett ültem a parton, így néha volt internetem, néha nem (ide-oda kapcsolt a telefonom), majd amikor hazasétáltam, akkor már egyáltalán nem volt” – írta Gergő. Délután öt óra felé aztán itt-ott már ismét volt áram. A furcsa az volt még szerinte, hogy a szélerőművek is álltak, pedig azok szinte folyamatosan termelnek.
A már említett Lia nevű olvasónk azt írta a telekommunikációról, hogy „mobilnet hol van, hol nincs, mint a mesében. A legtöbbször, ha működik is, akkor is csak nagyon lassan – de már annak is örülünk, hogy legalább egy kicsit megy.” De nem csak a mobilnet akadozott:
„Telefonálni szinten nagyjából esélytelen, annyi térerő nincs, hogy kapcsoljon a vonal”.
Kedd reggel annyit írt még olvasónk, hogy az áram a tartományban este 8 óra körül visszajött, „de a teljes mobil- és internethálózat pár perccel este 23 óra után tért vissza” három óra elérhetetlenség után.
Zsolt egy lakóautós körutazáson vesz részt épp Spanyolországban, és Marbellában érte a nagy áramkimaradás. Ő arról írt, „az áramszünet kezdete után még jó darabig működött a mobilszolgáltatás és a mobilinternet is, majd előbb a mobilnet szűnt meg, de ekkor még telefonálni lehetett, majd később már egyáltalán nem talált hálózatot a készülék. Érdekes, hogy eközben másokat láttunk mobilon beszélgetni” – írta a Telexnek. Szerinte este 10-re helyreállt a telekommunikáció, bár néha még megszakadt vagy lelassult az adatforgalom. Bár hozzátette, ez már Algecirasban érte mobil szállásukat.
A Sky News olvasói szerint kedd délelőtt 11-kor az andalúziai Bazában még mindig nem állították helyre a szolgáltatást, több mint 20 órája tartott ekkor az áramszünet. Egy másik olvasó Alicanteból Marbellába vezetett, térerő nélkül. Elmondása szerint nem sok elektromos autót látott útközben, pedig Marbellában normál körülmények között rengeteg Tesla van az utakon.
Közhangulat: korzózás, majd ujjongás
A pánikvásárlókról készült felvételek mellett kedd reggelre ellepték a közösségi médiát az utcán táncoló és mulató spanyolokról készült videók, akik végső soron jól vizsgáztak a kialakult krízisben, jellemzően sehol nem alakult ki nagyobb pánik vagy incidens.
Ádám Barcelonából azt írta, hogy többször is megmutatkozott a helyiek nyugalma és összetartása. Az elején a helyzetet „a házban élők egyből meg is beszélték egymással, de kommunikációs eszközök nélkül csak pár helyi lakos elemes rádiójára tudtunk hagyatkozni”. Ő is látta a közlekedés leállását, sok bolt bezárását, és ahogy az emberek a parkokba áramlottak. Gergő szerint
„összességében a megemelt rendőri és tűzoltói jelenlét és az emberek pozitív hozzáállása meglepően nyugodt hangulatot teremtett a városban a körülmények ellenére”.
Amikor visszajött az áram, akkor pedig „mindenki ujjongott a környéken”.
Fruzsina az észak-portugáliai Bragában vett részt egy egyetemi konferencián, amikor elment az áram. A konferenciát ugyan fapados módon végigvitték – prezentációk nélkül többek közt –, de egyre nehezebb volt mind üzenetet küldeni haza, mind ételt vadászni a környéken. A hangulat itt sem volt pánikteli: „A városban emberek sétálgattak, a legtöbb hely vagy bezárt, vagy csak minimális kiszolgálással ment, ahogy láttam. Nem volt pánik, sokan kutyát sétáltattak, itt a kis tó körül is voltak kint páran.” Végül este fél 10 körül lett áram, erre
„az utcán mindenki ujjongani kezdett, mikor felkapcsoltak a fények”.
Madridban több mint kilencórányi áramkimaradás után szintén ujjongva, az erkélyeiken tapsolva ünnepeltek a lakosok.
A Sky News tudósítása szerint Madridban kedd kora délutánra kezdett minden visszatérni a normális kerékvágásba. A lap riporterének egy holland pár nyilatkozott, akik kedd reggel érkeztek a spanyol fővárosba. Hétfőn még hezitáltak, hogy elinduljanak-e egyáltalán, de mivel reggel még csak nem is késett a járatuk, az utazás mellett döntöttek, és érkezésük óta nem tapasztaltak semmi különöset. „Az (áramszünet) egyetlen hatása, amit láttunk, az a szupermarketben volt – a jégkockák beragadtak a fagyasztóba.”
Az áramkimaradás gazdaságra gyakorolt hatását is elkezdték felmérni. Az El Paísnak nyilatkozó szakértők szerint a spanyol gazdaság részleges leállása legfeljebb 4,5 milliárd eurós (kb. 1800 milliárd forintos) kárt okozhatott, ami körülbelül egy nap teljes gazdasági teljesítményének felel meg. A valós kár azonban várhatóan ennél kisebb lesz, mivel a legtöbb esetben nem egész napra állt le a gazdaság, és nem minden szektor volt egyformán érintett. A becslések szerint a veszteség inkább 1–2,5 milliárd euró közé tehető.