A csütörtöki EU-csúcson próbálhatják feloldani a magyar-szlovák szankcióblokkolást
Az uniós állam- és kormányfők csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóján és a keddi, miniszteri előkészítő ülésén is napirenden lesz a csomag, amivel az EU leválna az orosz gázról és olajról, jelezte a keddi találkozóra érkezve Bóka János.
Az EU-ügyi tárca vezetőjét arról a REPowerEU nevű csomagról kérdezték Luxemburgban, ami miatt egy nappal korábban a külügyekért felelős kollégája, Szijjártó Péter bejelentette: a szlovákokkal „megakadályozták” új szankciók elfogadását.
Az állam- és kormányfők még a 2022. márciusi ülésükön mondták ki: „az Európai Unió fokozatosan, a lehető leggyorsabban meg fogja szüntetni az orosz gáz, olaj és szén importjától való függőségét”. Ugyanakkor hozzátették, hogy „figyelembe fogják venni a nemzeti körülményeket és a tagállamok energiaszerkezetét”. A testületük egyhangúlag adja ki a végkövetkeztetéseit, Magyarországról akkor és azóta is Orbán Viktor vesz részt az ülésein. A megvalósításhoz 2022 májusára kértek európai bizottsági tervet. Ez lett a REPowerEU, aminek köszönhetően a magyar kormány egy nagyjából egymilliárd eurós előleghez jutott az uniós helyreállítási alapból úgy, hogy egyébként semmilyen kifizetést nem kaphatna teljesítetlen jogállamisági feltételek miatt. Az uniós javaslattevő testület, az Európai Bizottság idén májusban adta ki a REPowerEU ütemtervét, majd júniusban a hozzá tartozó jogszabályt, aminek az elfogadásához nem kell egyhangú döntés, egy-két tagállam kormánya nem tudja blokkolni.
Bóka kedden közölte: a tavalyi budapesti EU-csúcs nyomán olyan javaslatokat vártak volna az Európai Bizottságtól a versenyképesség növelésére, amelyek mérséklik az energiaárakat. „Ehhez képest kaptunk egy olyan REPowerEU-csomagot, amely nem csak regionális ellátásbiztonsági problémát jelent”, hanem az árakat is növelni fogja. Ráadásul „mindezt egy olyan nemzetközi kontextusban, ahol a közel-keleti válság miatt egyébként is nagyon erős árnyomás van az energiapiacon”.
Korábban Orbán Viktor az izraeli-iráni konfliktusra hivatkozva jelentette be: a kormány kezdeményezi, hogy „az új helyzetre tekintettel” vegyék le „a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére” tett javaslatot, és haladéktalanul készítsenek hatástanulmányt „a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól”. (Magyar idő szerint kedden tűzszünetet jelentettek be, de Izrael szerint ezt azóta megsértette Irán.)
Bóka kedden ugyanezt az igényt ismételte el, mert az elemzéssel be kellene mutatni, a terv milyen „többletterhet jelent a globális versenytársakhoz képest, ebben a kontextusban napirenden lesz ma” és az EU-csúcson is a csomag.
A REPowerEU-val párhuzamosan egy új szankciós csomagról is egyeztetnek a kormányok, hétfőn ezzel kötötte össze a leválási tervet Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, hogy „Szlovákiával a mai napon megakadályoztuk a szankciós csomag elfogadását”, mert „az Európai Unió, »Brüsszel« meg akarja tiltani”, hogy az uniós tagállamok orosz földgázt és kőolajat vásároljanak.
Robert Fico szlovák kormányfő már korábban jelezte: nem támogatják az új szankciócsomagot, amíg nem kapnak „valódi megoldást a válsághelyzetre”, amit a leállás okozhat. A hétfői ülés után Juraj Blanár a TASR szlovák hírügynökség szerint arról beszélt, hogy készek a szankciócsomag támogatására, az nem okozna kárt a szlovák gazdaságnak, de garanciákat akarnak a REPowerEU-nál a negatív következmények elhárítására. Szerinte a többiek lényegében fenntartások nélkül elfogadták a kérést.
Bár ezt a magyar médiában több helyen is úgy értelmezték, mintha a szlovákok nem blokkolnának, arról van szó, hogy nem magával a szankciócsomaggal van bajuk, hanem a REPowerEU-val. Ott a szankciókkal ellentétben nem kell egyhangú beleegyezés, még a magyar kormánnyal együtt nem tudnák vétózni, ezért fogták meg helyette a szankciókat.
Bóka úgy látta, a REPowerEU-val szemben több kormánynak is fenntartásai vannak. A szlovák „egyértelművé tette, hogy mindaddig nem tudja elfogadni a következő szankciós csomagot”, amíg „az aggályait nem kezelik”, ezt a magyar is „teljes mértékben támogatja”, és a cseppfolyós földgázt vásároló országoknak is nehézséget jelenthet a hosszú távú szerződések elvágása.
Az EUrologus szerint Blanár hétfőn jelezte, hogy a témát az Európai Tanács ülésén is meg fogják nyitni, a Politicónak pedig szintén arról nyilatkoztak diplomaták, hogy a csütörtökön kezdődő állam- és kormányfői csúcstalálkozón köthetnek alkut a blokkolt szankciókról. Erre utalhatott Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő is hétfőn azzal, hogy a hét végére – azaz a csúcs utánra – szeretnék elfogadtatni az új szankciócsomagot. „Semmi új nincs abban”, hogy a magyar kormány blokkol egy szankciócsomagot, válaszolta a kérdésre, hogy mivel győzné meg a két ország vezetését. „Már ismerjük ezt”, „láttuk korábban”, „meglátjuk, milyen kompromisszumokat kell kötnünk”.