Az űrállomáson ragadt űrhajósok szerint Musk téved, senki nem hagyta őket cserben

Ha a kilenc hónapra fennragadt űrhajósok tehetnék, újra felülnének a Boeing Starliner űrkapszulájára, hogy azzal menjenek fel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – írja a Guardian. Barry Wilmore és Sunita Williams egy nyolcnapos küldetésre készültek, amikor tavaly júniusban elindultak az ISS felé, de a Starlinernél jelentkező problémák miatt csak március közepén tértek vissza a Földre.
A két űrhajós most (újra) kihangsúlyozta, hogy szó sincs arról, hogy a Boeing, a NASA vagy a Biden-kormány cserben hagyta volna őket, ahogy azt Donald Trump és Elon Musk rendszeresen állítja. Azt mondták, volt dolguk, kaptak feladatot, mint az ISS legénységének bármelyik másik tagja.
„A terv nagyon nem úgy alakult, ahogy elképzeltük. De mivel az űrutazásban dolgozunk, minden eshetőségre igyekszünk felkészülni. Ez egy kanyargós út, soha nem tudod, hova tart”
– mondta Wilmore.
Egy újságírói kérdésre korábban azt mondta, hogy ugyan a szó szoros értelmében fennragadtak az űrállomáson, hiszen nem tudták csak úgy elhagyni, de soha egy másodpercig sem érezték azt, hogy valaki direkt megfeledkezett volna róluk, vagy száműzte volna őket.
„Fennragadva? Oké, nem akkor jöttünk haza, amikor terveztük. De mindent összevetve nem ragadtunk ott. Terveztünk és felkészültünk. Hadd kérdezzek vissza erre a másik állításra, hogy cserben hagytak minket. Ki? Kik hagytak volna cserben?”
Williams is azt mondta, hogy a munkára fókuszáltak, nem igazán tudták, hogy micsoda vita folyik itt lent a sorsukról. A politika sokkal kevésbé hangsúlyos az űrállomáson, így csak egyszer-egyszer hallottak arról, hogy a sorsuk a közbeszéd része.
A Starliner végül tavaly szeptemberben nélkülük tért vissza a Földre, a NASA pedig tavaly augusztusban arra jutott, hogy két embert kihagy a Crew-9 legénységéből, így a visszaúton a SpaceX űrkapszulájával haza tudnak jönni a Nemzetközi Űrállomáson ragadt űrhajósok is. A terv ezzel az lett, hogy Williams és Wilmore további hónapokat töltenek majd az űrben, mielőtt februárban visszatérnének a Földre. A megoldás tehát már rég létezett, de ez nem akadályozta meg Donald Trumpot abban, hogy januárban megkérje Elon Muskot, hogy hozza haza az asztronautákat.
Musk erről az X-en is írt, hozzátéve, hogy ezt mihamarabb meg is fogják tenni, és mellékesen belerúgott a korábbi Biden-kormányba is, amiért „ilyen sokáig az űrben hagyták őket”. Az már akkor sem volt egyértelmű, hogy Musk mit értett az alatt, hogy a lehető leggyorsabban hazahozzák az űrhajósokat, hiszen a visszaútjuk ekkor már rég le volt fixálva, és végül nem meglepő módon nem is változott ebben semmi. Wilmore egyébként a New York Times podcastjában arról beszélt, hogy a meghosszabbított tartózkodásuk időnként embert próbáló volt, de szó sincs arról, hogy magukra hagyták volna őket.