A kormány tudomásul vette, hogy az ELTE viszi a HUN-REN négy kutatóközpontját
A kormány tudomásul veszi, hogy a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat négy kutatóközpontja az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) egységeként működik tovább – derült ki a kedd este a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból.
Az átszervezés a Bölcsészettudományi, a Nyelvtudományi, a Társadalomtudományi, valamint a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontot érinti. Az átszervezéssel összesen mintegy 1200 kutató kerül át az ELTE felügyelete alá. A határozatban az is szerepel, hogy Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszternek gondoskodnia kell az érintett kutatóközpontok 2026-os működéséről, és ennek érdekében több mint 7,6 milliárd forintot bocsátanak az ELTE rendelkezésére. A kormány egy másik határozatban arról is döntött, hogy 18 milliárd forintot adnak a HUN-REN-nek a kutatók és a munkatársak bérének rendezésére.
Néhány hete került nyilvánosságra, hogy az ELTE átvenné a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat négy, humán- és társadalomtudományi kutatással foglalkozó egységét. A HUN-REN Irányító Testülete múlt péntek meg is szavazta az átalakítást, ám ennek nem minden kutató örült. Az 1200 érintett kutató közül 800-an nyilvánítottak véleményt az átalakításról, a dolgozók jelentős többsége, közel 90 százaléka elutasította az intézmények ELTE-hez csatolását.
Az érintett kutatók a Telexnek azt mondták: nehéz úgy dolgozni, hogy az elmúlt hat évben az intézetek folyamatos átszervezés alatt állnak. Nem tudják, hogyan lehet a beolvadást menedzselni. Gerő Márton szociológus, a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (TDDSZ) elnökségi tagja szerint a mostani információk alapján az átszervezés a kutatóközpontok végét jelenti majd. A TDDSZ és a dolgozói fórum, amit szerveztek, azt szeretné, hogy „az összes kísérletezést hagyják abba végre, és hagyjanak minket nyugodtan dolgozni. Legyen finanszírozás, maradjunk állami intézmény, állítsák helyre a kutatói autonóm struktúrát, és hagyjanak bennünket tenni a dolgunkat.”
Több mint hetven kutató nyílt levelet is írt Orbán Viktornak, amelyben ellenzik a kutatóközpontok átalakításának tervét. Szerintük több vita és lemondás is jelzi, hogy az átalakítás „komoly ellenállásba ütközik”, mivel szakmai előkészítést sem észleltek, és szerintük a nyilvános hatástanulmányok is elmaradtak a döntés meghozatala során. A történetről bővebben nagyobb cikkünkben olvashat.