Komoly csapást jelenthet a Sparnak a kormány által bevezetett árrésstop egy állítólagos, Heiszler Gabriella, elnök-ügyvezető igazgató és Vonier Eduard ügyvezető igazgató által a dolgozóknak kiküldött levél szerint. Ez alapján a bolthálózat havi szinten 1,5 milliárd forintot bukik az intézkedéssel, és mivel ez már a sokadik ilyen, változtatni fognak a kereskedelmi gyakorlatukon, és indokolt esetben további lépéseket is tehetnek majd – írja a Portfolio.
A lap birtokába jutott levélben állítólag olyasmik szerepelnek, hogy az árrésstop a sokadik olyan intézkedés, ami megnehezíti a dolgukat akkor, amikor 2024 már sorozatban a harmadik veszteséges év volt a Sparnak. A cég elnöke és ügyvezető igazgatója azt írták, a céljuk továbbra is az, hogy a vásárlóknak megbízható módon a lehető legjobb szolgáltatást, a dolgozóknak pedig stabil munkahelyet nyújtsanak.
„Az óriási kommunikációs zajban azonban fontos megérteni, hogy az árrés nem egyenlő a haszonnal, nem egyenlő a profittal. A maximum 10% árrésből, ha levonjuk a kiskereskedelmi különadót, alig valamivel több mint 5% marad csupán” – írták a vezetők, amiből csak az áru boltokba való kijuttatását tudják fedezni. Az árrésstop így 1,5 milliárdos terhet jelent, hogy ki tudják fizetni a bérköltségeket, a piaci áron fizetett rezsiköltségeket, a további közterheket vagy az üzletek bérleti díját.
A cég emiatt változtatni fog a kereskedelmi gyakorlatain, és – ha a jelenlegi szabályozási környezet nem javul, vagy tovább romlik – a hosszú távú stabilitás biztosításának érdekében további lépések megtételére kényszerülhet.
Miután múlt kedden kiderült, hogy februárban 7,1 százalék volt az élelmiszer-infláció, a kormány bejelentette: árrésstopot vezetnek be a kiskereskedelmi láncokra. A lépés nem volt teljesen váratlan, már február végén belengette a kormány, hogy jöhet ilyen korlátozás, ha a boltok nem kezdenek önkéntes árcsökkentésbe. A hat nagy áruházlánc, a Lidl, az Aldi, a Penny, a Tesco, az Auchan és a Spar vezetésével többször tárgyalt a kormány, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elmondása szerint azonban közülük csak kettő adott olyan javaslatot, ami az árcsökkentés irányába mutatott volna.
Így múlt héten meg is érkezett a friss kormányrendelet az árrésstop bevezetéséről, hétfőn pedig életbe is lépett – erről itt szedtük össze a legfontosabb infókat. Még aznap megnéztük azt is, hogy ez hogyan befolyásolta az árakat, tapasztalataink szerint mérhetően csökkent az érintett termékek végfogyasztói ára, de olyan radikális változás nincs, mint amire a kormány becslése alapján esetleg számítani lehetett. Közben viszont nem meglepő módon több áruházban, például a Sparban is mennyiségi korlátot szabtak ki az árrésstopos termékekre.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ettől még természetesen sikerként értékeli az árréstop első napjait, szerinte jobban csökkennek az árak, mint gondolták. Mint mondta, hamarosan még több termék kerülhet az árréstopos körbe, és ha kell, az árstopot is visszahozzák. Arról is beszélt, hogy hamarosan jöhet a bankszámlák mesterséges olcsósítása is, erről hétfőn volt szó először.