Bloomberg: Az EU hajlandó lehet elfogadni Trump vámjait, de mentességet kérnének bizonyos termékekre

Az Európai Unió hajlandó lenne elfogadni egy olyan kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államokkal, amely 10 százalékos általános vámot vetne ki az uniós termékekre. Ugyanakkor az EU azt szeretné elérni, hogy bizonyos termékekre, például a gyógyszerekre, az alkoholra, a félvezetőkre és a kereskedelmi repülőgépekre ennél alacsonyabb vámtétel vonatkozzon – írta a Bloomberg.

Az ügyet ismerős forrás szerint az Európai Unió különböző kvótákat és mentességeket is szorgalmaz az amerikai kormánynál, hogy csökkentsék a Washington által a gépjárművekre és autóalkatrészekre kivetett 25 százalékos, valamint az acélra és alumíniumra kivetett 50 százalékos vámot. Az Európai Bizottság szerint a fenti megállapodás még mindig az Egyesült Államoknak kedvezne inkább, de olyan kompromisszum lenne, amibe az EU vezetői már bele tudnak egyezni – mondták a Bloombergnek nyilatkozó források.

Az Európai Uniónak július 9-ig van ideje kereskedelmi megállapodást kötni Donald Trumppal, mielőtt életbe lépnek az EU-s termékekre kivetett 50 százalékos amerikai vámok. Az uniós tisztviselők négy lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel a jövő heti határidő előtt:

  • egy elfogadható aszimmetriájú megállapodás;
  • egy kiegyensúlyozatlan amerikai ajánlat, amelyet az EU nem tud elfogadni;
  • a határidő meghosszabbítása, hogy a tárgyalások folytatódhassanak;
  • Trump teljesen eláll a tárgyalásoktól, és megemeli az EU-ra kivetett vámokat.

Az utóbbi forgatókönyv szerint az EU valószínűleg minden lehetséges eszközével megtorló intézkedéseket léptetne életbe.

Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa a héten Washingtonba utazik, hogy megpróbálja előmozdítani a tárgyalásokat. A Bloomberg forrásai szerint az EU arra is nyitott, hogy a közös gazdasági biztonsági kihívások terén együttműködjön az Egyesült Államokkal.

Az amerikai elnök először április 2-án jelentette be a vámjait, ezzel a feje tetejére állítva a teljes világgazdaságot, amikor viszont kiderült, hogy Kína kivételével gyakorlatilag a világ összes országára 90 napra 10 százalékos vámok lesznek csak érvényben, a tőzsdék kilőttek, 5-10 százalékot is nőttek egy nap alatt a különböző tőzsdeindexek. Hasonló folyamat ment végbe május elején is, miután kiderült, hogy megszületett a megegyezés Kínával.

Arról, hogy mi lehet a Trump-adminisztráció távlati célja a vámpolitikával, itt írtunk részletesen, a legélesebb, Kína és az USA között fennálló kereskedelmi feszültséget pedig itt tárgyaltuk ki podcastban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!