„Ki szeretné derékig álló vízbe rakni a marhákat?” – nem tudta elkerülni a tüntetőket az agrárminiszter Bábolnán

A polgármesteri hivatal körül élőláncot alkottak szerda reggel nyolc órakor a bábolnaiak, így várták a kisvárosba érkező Nagy István agrárminisztert. A helyiek az ellen tiltakoztak, hogy immár második alkalommal a településük közelében temetik el a ragadós száj- és körömfájás miatt leölt szarvasmarhák tetemét.
A tárca vezetője eredetileg szerda délután látogatott volna a településre, és a helyiek is ekkorra hirdettek demonstrációt. A miniszter programja aztán váratlanul megváltozott reggel nyolcra, de a műsorváltozás nem befolyásolta a tiltakozókat: a szerda reggeli demonstrációra is megmozdult a kisváros, és ahogy helyben lehetett hallani, a környező településekről is jöttek. „Hallott már valaki olyan miniszterről, aki nyolckor jelenik meg valahol?” – jegyezte meg egy bábolnai demonstráló arra célozva, hogy ilyenkor a többség éppen munkába szokott indulni.
A helyi polgármester csendet és méltóságot kért a tiltakozóktól, akik ezt szinte végig tartani is tudták. Annál a pontnál szakadt el a cérna, amikor a polgármesteri hivatal elé érkező Nagy István megköszönte „a hozzáállásukat, a türelmüket és a fegyelmezettségüket” – erre kinevették a minisztert.
– El kell temetni valahol az állatokat? – tette fel a tömegnek a költői kérdést Nagy István.
– De nem itt! – jött azonnal a válasz.
Nagy azzal érvelt, hogy a leölt állatokat valahol el kell földelni, és ezt ott tudják megtenni, ahol évtizedek óta kijelölt, állami területen működő dögkert van, ami a legbiztonságosabb hely erre. Ezért döntöttek Bábolna mellett.
A minisztert letámadták az újságírók, többek között arról kérdezte a Telex is, hogy mire számíthat Bábolna a folytatásban. Nagy István annyit mondott, hogy kritikus két hétnek nézünk elébe, járványügyi nyomozásnak kell kiderítenie, hogyan került a vírus hatvan kilométerrel arrébb, Rábapordányba, és egyáltalán: ötven év után Magyarországra.
A miniszter többször elmondta, hogy megérti a bábolnaiakat és a peresztegieket is, de a magas talajvízszint miatt a Szigetközben nem áshatják el a tetemeket. „Valahol viszont muszáj, az állam a legbiztonságosabb helyet keresi, senki egészségét nem kockáztatja” – jelentette ki, azzal magyarázva még a döntést:
„Ki szeretné derékig érő vízbe rakni a marhákat?”
Nagy olyan konteókba nem bocsátkozott, hogy a vírus mesterségesen került volna a tejelő marhákat tartó telepekre. Annál a kérdésnél, hogy a fertőtlenítő szőnyegek miért nincsenek szakszerűen kihelyezve Magyarországon – korábban nyilatkozott a szakszerűségről –, arra a kft.-re hivatkozott, amelyet a feladattal megbíztak. „Őket kell folyamatosan ellenőrizni, biztatni, számonkérni és felelősségre vonni. Nem tudunk mindenhol ott lenni.” Ezért vetették be a katonaságot – tette hozzá.
Olyan ez, mint a felcsúti kisvasút
Egy bábolnai férfi a felcsúti kisvonathoz hasonlította a helyzetüket, olyan összefüggésben, hogy „ott is megmondták, menjen a vonat Bicskéig. Itt meg hoztak 5500 marhát, hozzunk még többet!”.

A tüntetők kivárták, amíg Nagy István a bábolnai városvezetéssel bent tárgyalt. Véleményük volt, azt addig egymás között beszélték meg, a Telexnek pedig azt mondták, csak remélni merik, hogy a felmutatott erő elég lesz arra, hogy egy esetleges újabb kitörésnél ne ők jussanak az államvezetés eszébe. Négy hektáron azonban a fákat már kivágták a második dögkút területén. „Áh – legyintett egyikük. – A politikusok már más dimenzióban élnek, fogalmuk sincs, milyen itt nekünk. A híres városból a hírhedt város lettünk.”
„Olyanok, mint a kaméleon. Úgy változtatják a színüket, ahogy a túlélésükhöz szükséges” – tette hozzá egy másik helyi. Többen sorolták a kárukat: az ingatlanaik biztosan nem érnek annyit, mint eddig. A termálfürdő kútjai két kilométerre vannak a dögkuttól, ki tudja, lesz-e bajuk. A bábolnai ménesbirtok rendezvényeit sorra le kell fújni. Vagyis minden, ami az életük része volt, az elmúlt hetekben „180 fokos fordulatot vett”.
Nagy István csaknem két óráig maradt a bábolnai hivatalban. A távozása már nem volt olyan csendes, mint az érkezése, ugyanis a tömegen átvágva az autójához sietett az emberek tiltakozása közepette. Ugyanígy tett a térség fideszes országgyűlési képviselője, Czunyiné Bertalan Judit is.
„Ők a bátor emberek, olyan bátrak, hogy kérdést sem tehetünk fel nekik” – mondták cinikusan a bábolnai tüntetők. A város polgármesterére, Horváth Klárára hárult ezért az a feladat, hogy a helyieket és a sajtót is tájékoztassa. Mindkét helyen elmondta, hogy azt az ígéretet kapták: a „közeljövőben”, amíg a biológiai folyamatok zajlanak, azaz az állatok lebomlanak, nem hoznak hozzájuk további leölt állatokat. Konkrét időpont ugyanakkor nem hangzott el. Ez az ígéret mégis elég arra, hogy a délután négyre tervezett félpályás útzárat nem tartják meg.
A katódgyár szava döntött?
A miniszter azt is bejelentette a bábolnai és környékbeli polgármestereknek a zárt ajtók mögötti megbeszélésen, hogy mostantól nemcsak a sertés- és baromfitelepeknek kell járványtervet készíteniük arról, hogy a különböző megbetegedések esetén hova viszik a leölt állatokat, hanem a marhatelepeknek is – mondta el a megbeszélés után Bábolna polgármestere. Vagyis minden telepnek kell, hogy legyen befogadóhelye egy ilyen esetre.
A helyiek sokadszor is megkérdezték, hogy az egészséges állatokat miért kellett leölni. A miniszter bent azt válaszolta, hogy ez az előírás, mert a fertőzőképesség nagyon magas, mást nem tehetnek a vírus terjedésének megakadályozására. Minderről egyébként a Facebook-oldalán közzétett videókban korábban is beszélt már a miniszter, aki ezekben is türelmet és bizalmat kért az érintett települések lakosaitól a járványkezeléshez.
A vízmintavizsgálat is visszatérő aggály, az önkormányzat vehet saját vizsgálatra a mintából, de arra nem adtak nekik pontos választ, hogy mi lesz, ha a vírus kimutathatóvá vagy szennyezetté válik. Czunyiné – a polgármester elmondása alapján – annyit mondott, hogy „dolgoznak ennek a protokollnak a kidolgozásán”. A válaszra felhördültek a még mindig kitartó helyiek.
A sajtótájékoztatón a Telex rákérdezett arra a híresztelésre, miszerint nem a helyiek tiltakozása és a Bábolnán lévő hazai cégek tiltakozása kellett ahhoz, hogy Rábapordányból már ne Bábolnára, hanem Peresztegre szállítsák az állatokat, hanem a közeli Ácson épülő katódgyár kínai lobbija. Horváth Klára megerősítette, hogy látta a levelet, amelyet a kínai cég a Nemzeti Befektetési Ügynökségnek (HIPA), illetve a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak írt. A HIPA aztán az országos járványveszélyre hivatkozott a válaszában, szerinte ez akadályozhatta meg, hogy további fertőzött tetemeket szállítsanak Bábolnára.
A sajtótájékoztatón számos kérdés elhangzott, de azokra konkrétumokat a szakértők, illetve azok a politikusok tudtak volna adni, akik már nem voltak a teremben. Ott az ígéret például, hogy a közeljövőben nem hoznak újabb állatokat Bábolnára, de hogy meddig, vagy esetleg soha többé, az még kérdés. Az biztos, hogy négy hektáron már gödröket ástak – az erdő kivágásával –, oda kerültek a második körben levágott marhák. „De az erdő 110 hektár…” – nem folytatta aztán a mondatot a polgármester.

Arra a kérdésünkre, hogy ha kétszer a fejük fölött döntöttek, elhiszik-e még a miniszternek, hogy harmadszor nem fogják ezt velük megtenni, Horváth Klára annyit mondott: „Erre nem akarok válaszolni.” De később hozzátette, hogy
„a bizalom illékony”.
A városvezető az egységben hisz, amiről „Bábolna tanúbizonyságot tett”. És még inkább abban, hogy több kitörés nem lesz. Az eddigi eljárások szakszerűségét, amely több újságírói kérdésben is elhangzott, vizsgálják a későbbi, lehetséges kártérítéssel kapcsolatban.
Bábolnán ez a második nagyobb akció
Bábolna nem először tiltakozik: április 9-én egyszer már lezárták a fél pályát a dögkút közelében. Ekkor sokalltak be ugyanis a helyiek, hogy az 1700 kisbajcsi leölt marha után újabb 3500 tetemet temetnek el a közelükben. Ezeket az állatokat Dunakilitiről és Darnózseliről szállították hozzájuk, a két Győr-Moson-Sopron vámegyei telepen ugyanis szintén felütötte fejét a ragadós száj- és körömfájás betegség.
Bábolnával másodszor történt meg az is, hogy beleszólásuk sem volt abba, hogy a szarvasmarhák hozzájuk kerülnek. Az április 16-án tartott lakossági fórumon ezért azt is kijelentették, hogy ha kell, a testükkel állják el a kamionok útját, de hozzájuk több leölt állat nem érkezik. Ekkor már belengte a környéket a penetráns bűz a dögkút felől.
A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át. A járvány március elején Kisbajcson tört ki, majd Levélen, aztán Dunakilitin és Darnózselin mutatták ki a vírust, egy hete pedig Rábapordányban. Ezeket az állatokat már nem Bábolnára, hanem Peresztegre vitték, de ott is tiltakoztak a helyiek, és lakossági fórumon várták az operatív törzs magyarázatát, hiába.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.